Nowe możliwości współpracy z Indiami

Podpisana została umowa o współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską a Indiami.

Sygnowali ją minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel oraz minister stanu w ministerstwie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw Giriraj Singh.

Miało to miejsce podczas spotkania Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło, z wiceprezydentem Republiki Indii Muhammadem Hamidem Ansarim

Podstawowym celem podpisania Umowy jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnictwa, identyfikacja barier i ograniczeń występujących we współpracy handlowej oraz podejmowanie działań w celu ich likwidacji. Umowa ma za zadanie wzmacnianie dwustronnej współpracy naukowo-technicznej w dziedzinie rolnictwa.

Współpraca z Indiami w sektorze rolno-spożywczym, to jeden z priorytetów polskiego rządu. Rynek indyjski postrzegany jest jako ważny i perspektywiczny. Dzięki umowie współpraca w zakresie rolnictwa uzyska właściwe ramy prawne. Polska jako jeden z największych producentów i eksporterów żywności na świecie, posiadająca najnowocześniejsze technologie przetwórstwa, może włączyć się w proces modernizacji indyjskiego rolnictwa. Ważna w tym kontekście będzie współpraca pomiędzy jednostkami naukowo-badawczymi z obu krajów.

Indie należą do gospodarczych liderów regionu Azji Południowej i są atrakcyjnym celem dla polskiego eksportu i inwestycji.  Wielkość rynku oraz duże osiągnięcia w rozwoju nowoczesnych technologii stawiają ten kraj w gronie najpoważniejszych polskich partnerów gospodarczych w Azji.

W ubiegłym roku Indie zostały wytypowane przez polski rząd jako jeden z 5-ciu najbardziej perspektywicznych rynków dla naszych eksporterów i inwestorów. Ponadto Indie zostały zakwalifikowane do kilku promocyjnych programów branżowych, co pozwoli zwiększyć wsparcie finansowe dla polskich firm zainteresowanych rynkiem indyjskim.

W lipcu 2016 r. Ministerstwo Rozwoju wybrało 5 rynków perspektywicznych, na których przez najbliższe 3 lata prowadzić będzie intensywną promocję polskiej gospodarki

Podczas spotkania premier Beata Szydło podziękowała wiceprezydentowi Republiki Indii za zaproszenie Polski do udziału – w charakterze kraju partnerskiego – w Światowej Wystawie Żywności (World Food India), która odbędzie się w listopadzie 2017 r. w Nowym Delhi.
− Zaproszenie to odbieram jako uznanie rosnącej roli Polski jako ważnego producenta i eksportera wysokiej jakości żywności − powiedziała pani premier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *