Nowa opona rolnicza do opryskiwaczy samojezdnych

Michelin wprowadza na rynek nową gamę opon niskociśnieniowych przeznaczonych do opryskiwaczy samojezdnych. MICHELIN SprayBib CFO oferuje wysoki poziom wydajności, chroni glebę przed nadmiernym ugniataniem i zapewnia komfort pracy kierowcy. Jednym z elementów gamy będzie zupełnie nowy na rynku rozmiar opony – VF 420/90 R 34 174D/170E.

 Opona rolnicza MICHELIN SprayBib CFO (Cyclical Field Operation1) do opryskiwaczy samojezdnych została zaprojektowana do pracy w polu przy bardzo niskim ciśnieniu. W porównaniu do poprzedniej generacji – MICHELIN SprayBib – nowa gama oferuje rolnikom znaczące korzyści dzięki wprowadzonym udoskonaleniom w trzech kluczowych obszarach:

 

Wydajność

Nośność opony MICHELIN SprayBib CFO została zwiększona do 14 proc.2 przy cyklicznych pracach polowych prowadzonych z prędkością do 30 km/h. Konstrukcja opony umożliwia zwiększenie obciążenia o maksymalnie 1,3 tony na oś w zależności od zastosowanego rozmiaru. Zoptymalizowana powierzchnia styku poprawia trakcję opony nawet o 20 procent3.

Dzięki zastosowaniu w niektórych rozmiarach indeksu prędkości E opona MICHELIN SprayBib CFO umożliwia szybszą jazdę z prędkością do 70 km/h. Dodatkowo nowa gama rolnicza charakteryzuje się dłuższą żywotnością dzięki szerokim i solidnym żebrom bieżnika, które w tym modelu są liczniejsze niż w przypadku standardowej wersji opony.

 

Ochrona gleby

Dzięki zaawansowanej konstrukcji karkasu, która pozwala na połączenie standardów VF4 i CFO1, ciśnienie w oponie może być zredukowane do 0,7 bara podczas pracy cyklicznej, co przekłada się na mniejsze ugniatanie gleby. W przypadku mniejszych opryskiwaczy, ciśnienie robocze w oponie MICHELIN SprayBib CFO zaczyna się od 0,8 bara, podczas gdy pierwsza generacja MICHELIN SprayBib wymagała zastosowania minimum 1,8 bara, w zależności od rozmiaru opony.

 

Komfort kierowcy

Dzięki możliwości pracy przy niskim ciśnieniu – do 0,7 bara niższym niż w poprzedniej generacji opony2 – oraz nowej konstrukcji karkasu VF4, poziom drgań odczuwanych przez kierowcę został zminimalizowany.

Zupełnie nowy rozmiar w gamie MICHELIN SprayBib

Aktualna opona VF 420/85 R 34 jest zwykle montowana w małych opryskiwaczach samojezdnych i bardzo szybko osiąga swoje granice nośności. Dzięki nowemu rozmiarowi
VF 420/90 R34, który będzie dostępny w gamie MICHELIN SprayBib CFO, operatorzy w zależności od konkretnych potrzeb zyskają możliwość zwiększenia nośności pojazdu lub obniżenia ciśnienia w oponie z myślą o większej ochronie gleby. Rozmiar VF 420/90 R34 174D/170E będzie dostępny w sprzedaży od kwietnia 2022 roku.

– Producenci opryskiwaczy samojezdnych produkują modele ze zbiornikami o coraz większej pojemności sięgającej nawet 10 000 litrów oraz z belkami o szerokości roboczej przekraczającej nawet 50 m. W rezultacie opony zamontowane na takich pojazdach narażone są na duże obciążenia. Dodatkowo limity prędkości, które w zależności od lokalnych przepisów mogą wynosić ponad 50 km/h, stanowią wyzwanie dla montowanego ogumienia. Nowa gama opon MICHELIN SprayBib CFO pozwoli nam spełnić szybko zmieniające się oczekiwania użytkowników – powiedział Ludovic Labeaume, menedżer ds. kategorii produktów rolniczych Michelin.

Nowa gama opon MICHELIN SprayBib CFO będzie dostępna w 12 rozmiarach wprowadzanych na rynek stopniowo od marca do grudnia 2022 r. w zależności od rozmiaru i kraju.

1 Standard CFO (Cyclic Field Operation) pozwala w przypadku opony VF na zwiększenie obciążeń cyklicznych o 13,5% przy prędkości 30 km/h.

2 Porównanie z oponą bez CFO.

3 Porównanie opon MICHELIN SprayBib oraz MICHELIN SprayBib CFO w rozmiarze VF 380/90 R46 – badanie terenowe przeprowadzone w warunkach rzeczywistych w listopadzie 2021 r. we Francji. W porównaniu wykorzystano ten sam rozmiar opon zamontowanych na ciągniku, które były używane w taki sam sposób.

4 Standard VF (Very High Flexion) umożliwia pracę przy obciążeniu wyższym o 40 proc. w porównaniu do standardowej opony z tym samym ciśnieniem.

Michelin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *