NOVACAT A9 – kolejny zestaw w nowej generacji kombinacji koszących

Nowa kombinacja kosząca NOVACAT A10 marki Pöttinger została powiększona o kolejny zestaw: mniejsza NOVACAT A9 uzupełniła ofertę o kombinację, która wraz  z kosiarką przednią daje szerokość roboczą 8,92 lub 9,18 m. Nowy zestaw, podobnie jak jego starsze rodzeństwo jest naszpikowane najnowszymi rozwiązaniami technicznymi.

NOVACAT A9 jest bardzo elastyczną kombinacją przód-/tył (kozioł zawieszenia do 3,0m względnie 3,5 m kosiarki przedniej): dwie pozycje montażowe pozwalają na dopasowanie odpowiedniej szerokości roboczej. Pokrycie między kosiarką 3 m przednia i kombinacją  wynosi przy najwęższym ustawieniu 52 cm i 60 cm przy najszerszym ustawieniu, gdy zamontowana jest  kosiarka 3,5 m.

NOVACAT A9 jest wyposażona w bardzo wytrzymałą centralną ramę oraz nowy zespół napędu Y DRIVE i obustronne, hydrauliczne zabezpieczenie przeciwnajazdowe NONSTOP LIFT.

Kombinacja jest dostępna z formierzem pokosu bez spulchniacza, ze spulchniaczem palcowym ED lub zgniataczem walcowym RCB. Odciążenie hydrauliczne  należy we wszystkich modelach do wyposażenia podstawowego.

Y DRIVE – napęd nowej generacji
Specjalna przekładnia wstępna Y DRIVE z przekładnią kół czołowych jest wyposażona w naprzeciwległy napęd.  Jej  główną zaletą jest możliwość zastosowania długich standardowych wałków przekaźnika z mniejszymi kątami odchylenia. Umiejscowienie sprzęgieł przeciążeniowych w przekładni i optymalne przełożenie obrotów powoduje, że napęd odbywa sie bez jakichkolwiek wibracji. Podwójny przegub wewnętrznego bębna koszącego zapewnia pozbawione naprężeń połączenie między belką koszącą i przekładnią kątową.
W wyniku tych rozwiązań otrzymujemy spokojną pracę przy zapewnieniu wysokiej wydajności, również w trudnych warunkach i na uwrociach. Zwiększa się też czas eksploatacji.

NONSTOP LIFT – nowe, hydrauliczne zabezpieczenie przeciwnajazdowe
NONSTOP LIFT to innowacyjna technologia chroniąca belkę koszącą. Obustronny bezpiecznik najazdowy umożliwia omijanie przeszkód. Istotną rolę odgrywa łożyskowanie ramienia kosiarki przez przegub kulowy amortyzowany hydraulicznie przez trójkątny drążek –stabilizator. Ciśnienie w systemie jest odczytywane na manometrze. Ustawianie odpowiedniego ciśnienia nie stanowi żadnego problemu. Przy najeździe na przeszkodę ramie kosiarki dzięki systemowi trójkątnych drążków wychyla się w tył i jednocześnie unosi dzięki przegubowi kulistemu, co daje efekt „trójwymiaru” w procesie omijania przeszkód. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć większych uszkodzeń kosiarki przy najeździe na przeszkodę. również przy dużych prędkościach.  

Belka kosząca Novacat – sprawdzona tysiące razy
Serce kombinacji to belka kosząca NOVACAT z seryjnym systemem szybkiej wymiany noży. Spłaszczone powierzchnie dysków,  przeciwostrza, optymalne pokrywanie się torów pracy noży zapewniają perfekcyjny przepływ masy, pierwszorzędną jakość cięcia i ochronę darni.

Łatwa w transporcie i przechowywaniu
Do transportu maszyna jest składana hydraulicznie i ryglowana. Wysokość transportowa to 4,0 m , szerokość w transporcie 2,95 m, prześwit od podłoża to 31 cm przy węższej szerokości pracy i 18 cm przy szerszym wariancie.
Najniżej położonym elementem w transporcie jest rama. Nie istnieje więc ryzyko uszkodzenia elementów napędu. Seryjny rygiel transportowy jest uruchamiany hydraulicznie – obsługa jest  maksymalnie komfortowa dzięki wyeliminowaniu cięgien linkowych.
Podpory do odstawiania maszyny są na wyposażeniu seryjnym. Maszyna po odstawieniu nie zajmuje dużo miejsca.

Kontrola serwisowa przez sterownik
Seryjnie kombinacja jest wyposażona w sterownik SELECT CONTROL. Dzięki niemu można dokonać preselekcji takich funkcji jak: wybór kosiarki, sterowanie składaniem osłon bocznych, hydrauliczne zwalnianie blokady transportowej oraz ustawianie odciążenia przez zawory odcinające.

Dodatkowo sterownik ma zintegrowany komunikat o konieczności wykonania serwisu. W zależności od ilości motogodzin pracy walka napędu, terminal wskazuje jakie czynności konserwacyjne należy przeprowadzić.

Pierwszorzędna jakość ciecia, wytrzymałość, wydajność i niezawodność to atrybuty nowej kombinacji koszącej NOVACAT A9 marki Pöttinger, która w technice kosiarek przednich jest nr 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *