Niecodzienne starania na rzecz czeskiego rolnika

Gdy rodzina Pařil rozpoczęła poszukiwania nowego ciągnika do ich ekologicznego gospodarstwa mieszanego, położonego na Wyżynie Drahańskiej w Czechach, tylko jeden producent mógł spełnić ich niecodzienny wymóg: aby joystick sterujący ciągnikiem znajdował się po lewej stronie kierowcy.

Jakiś czas wcześniej Marek Pařil –  syn właściciela gospodarstwa – stracił prawą rękę w nieszczęśliwym wypadku. – Uraz całkowicie uniemożliwił Markowi pracę z ciągnikiem, dlatego nasze wymaganie było proste: ten, kto będzie w stanie dostarczyć nam ciągnik umożliwiający Markowi powrót do pracy pomimo jego kalectwa, zwycięży – mówi Antonín Pařil. Dzięki nieprzecenionym staraniom Stanislava Sychra, regionalnego sprzedawcy STEYR w Navos Farm Technic, do gospodarstwa trafił specjalny model ciągnika PROFI 4130 z przekładnią bezstopniową.

– Wybraliśmy serię ciągników PROFI, ponieważ potrzebowaliśmy w gospodarstwie wszechstronnego ciągnika, którego można by było używać zarówno do uprawy i kultywacji ziemi oraz siewu, jak również do koszenia i zbioru plonów z użytków zielonych. To oraz osiągi maszyny sprawiły, że ciągnik PROFI 4130 CVT idealnie nadawał się do naszej floty. Prostota użytkowania również odgrywała znaczącą rolę przy wyborze, dlatego wybraliśmy ciągnik z przekładnią bezstopniową CVT, która jest łatwa w obsłudze oraz wyposażona w liczne zabezpieczenia – dodaje Antonín.

Adaptacja maszyny została wykonana przez wieloletniego partnera STEYR – firmę Kneidinger1880 mającą siedzibę w Altenfelden, około 60 kilometrów od fabryki STEYR w St. Valentin.  Spółka ta od 1998 r. produkuje dla nas systemy zmiany pozycji kierowcy przy jeździe wstecznej, dlatego bardzo dobrze zna kabiny dostępne w maszynach STEYR oraz rozmieszczenie ich podzespołów mechanicznych i elektrycznych. – Na potrzeby przebudowy skonstruowaliśmy specjalny uchwyt na podłokietnik – mówi Hermann Höfler, dyrektor zarządzający w Kneidinger1880 – musieliśmy również zmienić oryginalną podstawę fotela. Wyposażyliśmy też ciągnik w wiązkę przewodów pochodzącą z biegu wstecznego naszego projektu oraz zmieniliśmy położenie przełączników WOM.

Wracając do gospodarstwa Pařil, ciągnik PROFI wykorzystywany jest do pracy z tylną kosiarką talerzową, trzymetrowym siewnikiem lub czteroskibowym pługiem. W gospodarstwie, na powierzchni około 60 hektarów ziemi, prowadzona jest ekologiczna uprawa pszenicy, jęczmienia, ziemniaków, buraków cukrowych i ziół. Część tej ziemi to użytki zielone, wykorzystywane do produkcji siana i paszy dla ich owiec Merino, kóz oraz bydła rasy Jersey i Limousine.

– Dla nas PROFI nie jest zwykłą maszyną, lecz niemalże członkiem naszej rodziny. Dostaliśmy taki ciągnik, jak chcieliśmy, choć nikt w okolicy nie miał doświadczenia, jak to zrobić. Nie baliśmy się zmiany. Cieszymy się, że jesteśmy inni i dobrze zrobiliśmy. Bardzo doceniamy to, co zrobił dla nas zespół STEYR – stwierdza zgodnie rodzina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *