Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy!

Już w ten weekend, (20-22 września) w całej Polsce tysiące wolontariuszy ruszą, aby sprzątać i edukować dla nieśmiecenia i poszanowania środowiska. To będzie już 26. Akcją Sprzątanie świata – Polska, prowadzona przez Fundację Nasza Ziemia. Zainicjowała ją w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz.

Temat tegorocznej edycji to „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”

I do tego szczególnie właśnie zachęcamy: podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. To będzie stosowana w praktyce filozofia Zero Waste.

Inicjujcie sprzątania tam, gdzie należy posprzątać, ale także wyszukujcie zanieczyszczone miejsca i zgłaszajcie ich lokalizacje do swoich urzędów gmin.

I rzecz trzecia, równie ważna jak nieśmiecenie i sprzątanie: zmiana – tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików). Pytajcie także kandydatów w tegorocznych wyborach parlamentarnych o ich podejście do rozwiązywania największych problemów środowiskowych – wszak to oni będą tworzyć prawo w naszym kraju i wpływać na politykę środowiskową Państwa. Niech kandydaci do parlamentu czują i wiedzą, że nas, wyborców, obywateli, bardzo interesuje to, aby Polska dobrze radziła sobie z przeciwdziałaniem zaśmieceniu, z gospodarką odpadami, zmianami klimatycznymi, ochroną zasobów wodnych, ochroną lasów i mokradeł, z produkcją czystej energii i by stawała się coraz bardziej zasobooszczędna i energooszczędna… To także bardzo ważna i potrzebna, i oby prawdziwie dobra zmiana – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji i założycielka Fundacji Nasza Ziemia – Bardzo ważna jest też edukacja, i dlatego zachęcamy do propagowania nieśmiecenia. Może na przykład popularyzacja wielorazowych produktów lub lokalna kampania propagująca używanie toreb wielorazowych? Zapraszam do sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych, do akcji, konkursów czy festiwali promujących segregację odpadów. Znając inwencję i konsekwencję uczestników Akcji – na pewno „będzie się działo”.

W Warszawie Fundacja Nasza Ziemia zaprasza dziennikarzy do wspólnego sprzątania:

    w piątek 20 września, godz. 10:00 pod mostem Poniatowskiego po praskiej stronie – z ambasadorami, udział potwierdziło już prawie 20 ambasad

    w niedzielę, 22 września, na godz. 12:00 nad jeziorko Szczęśliwickie, gdzie razem z nurkami i Urzędem Dzielnicy Ochota będzie sprzątnie jeziorka i jego brzegów, warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych oraz zbiórka elektroodpadów.

W tym roku, dzięki wsparciu grantem z BNP Paribas Bank Polska, dla uczestników Akcji zostało przygotowane i rozesłane ponad 30.000 worków, plakaty – dla których specjalnie grafikę honorowo przygotował znakomity artysta Andrzej Pągowski, a także 3000 toreb wielorazowych, sfinansowanych dzięki wsparciu firmy KappAhl w ramach jej programu popularyzowania toreb wielorazowych One Bag. Częścią tegorocznej Akcji jest również pilotażowy projekt sprzątania w Parkach Narodowych, #skutecznieposprzątane, realizowany w partnerstwie i z inicjatywy firmy Tefal. A od 23 września ruszy nabór do konkursu dla szkół z zadaniem propagowania zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin, prowadzony przez System Zbiórki PSOR. Do tej chwili udział w Akcji zgłosiło ponad 1000 gmin, instytucji, organizacji i grup. Mapa lokalnych akcji, plakat do pobrania oraz inne informacje o tegorocznej akcji znajdują się na stronie www.naszaziemia.pl Zapraszamy także na Facebook do „polubienia” profilu naszaziemia i wydarzenia „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski”.

Tegoroczna Akcja prowadzona jest pod honorowym patronatem Ambasadora Australii oraz wszystkich szesnastu Marszałków Województw.

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia obchodzi także swoje 25-lecie. Z tej okazji inicjatorka Akcji i założycielka Fundacji, Mira Stanisławska-Meysztowicz, rusza w specjalną podróż – eko eskapadę, podczas której odwiedzi wiele miejsc, w których Fundacja z lokalnymi partnerami przez ćwierćwiecze prowadziła działania na rzecz poszanowania środowiska.

Zachęcamy do włączenia się w tegoroczną Akcję i serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim lokalnym organizatorom, partnerom i dobroczyńcom. I czekamy na relacje z Waszych działań!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *