Nie każde ogłoszenie jest legalne

Otrzymaliśmy szereg sygnałów od rolników, którzy na popularnych serwisach ogłoszeniowych wystawiali na sprzedaż płody rolne, a następnie ich ogłoszenia zostały administracyjnie usunięte, bo „naruszały prawa osób trzecich”. – Niczego nielegalnego w ogłoszeniu nie było – denerwuje się rolnik spod Iławy, który jako pierwszy zasygnalizował nam temat.

Przyjrzeliśmy więc się sprawie bliżej. We wszystkich ogłoszeniach znaleźliśmy jedną cechę wspólną: oferowano w nich nasiona. I choć wszyscy nasi rozmówcy twierdzą, że ogłoszenie dotyczyło ziarna paszowego, to powzięliśmy pewne podejrzenia. Kroki skierowaliśmy do Agencji Nasiennej.

– Już samo oferowanie do sprzedaży niekwalifikowanych nasion odmiany chronionej do siewu bez pisemnej zgody hodowcy jest naruszeniem wyłącznego prawa – mówi Paweł Kochański, prezes Agencji Nasiennej. – Można je oferować i sprzedawać tylko na cele niesiewne, np. na paszę. Aby handlować materiałem do siewu, oferent/sprzedawca musi być zarejestrowany w PIORiN-ie jako prowadzący obrót materiałem siewnym i posiadać licencję od hodowcy. Pamiętajmy o tym, zamieszczając na giełdzie internetowej lub w prasie ogłoszenie o sprzedaży do siewu ziarna ze zbioru – podkreśla Kochański.

– Wkrótce po dodaniu ogłoszenia na internecie zadzwonił do mnie pracownik Agencji Nasiennej i poprosił o skasowanie zwrotu „świetny na poplon” – przyznaje rolniczka z powiatu starogardzkiego, która wystawiła na sprzedaż łubin. – Skasowałam te słowa praktycznie od ręki, pozostawiając informację o zastosowaniu paszowym. Myślałam, że sprawa jest załatwiona polubownie. Mimo to, moje ogłoszenie po tygodniu zostało usunięte – dodaje.

– Nie pisaliśmy, że to nasiona do siewu, ale opisywaliśmy ich zalety, zachwalaliśmy, podawaliśmy nawet jaka to odmiana – zgodnie mówią rolnicy, którzy coraz mniej rozumieją, dlaczego ogranicza się ich wolność handlowania.

– Podanie w ogłoszeniu nazwy odmiany jest informacją wiążącą się z siewem i uprawą, ale samo w sobie nie stanowi to naruszenia prawa. W ogłoszeniu nie mogą znajdować się żadne wzmianki, z których można by wnioskować, że oferujemy materiał do siewu – wyjaśnia prezes Kochański.

Co więc wolno napisać w ogłoszeniu? Na pewno nie zaszkodzi, ani nie naruszy prawa, podanie wartości paszowej, ale naruszeniem będzie już podanie zdolności kiełkowania, bo to sugeruje, że oferujemy nasiona do siewu. Na pewno bezpiecznym będzie opis typu „łubin wąskolistny, gorzki”. Wprawdzie wolno podać nazwę odmiany, ale jest to ryzykowne, bo z punktu widzenia paszowego, taka informacja jest zbędna. Nie dotyczy to jednak jęczmienia browarnego, bo tam zarówno odmiana, jak i siła kiełkowania, to parametry istotne z punktu widzenia procesu produkcyjnego piwa. Podobnie sprawa wygląda z wartością wypiekową odmian pszenicy.

Dlaczego więc ogłoszenia znikały?

– Procedura zgłoszenia i usunięcia ogłoszenia przez moderatora portalu mogła rozpocząć się, zanim użytkownik zmienił jego treść. Nie wiemy, jak było w tym konkretnym przypadku, zwłaszcza, że ogłoszeń naruszających wyłączne prawo na samym tylko OLX.pl ukazują się tysiące i nie jesteśmy w stanie ich wszystkich monitorować – wyjaśnia prezes. Pamiętajmy też, że w takich sytuacjach lepiej jest ogłoszenie usunąć i umieścić poprawione jako nowe, niż nanosić poprawki na starym.

Prawa hodowcy do odmiany dotyczą wyłącznie odmian chronionych – na poziomie unijnym i krajowym. Jak sprawdzić, które z nich są chronione? Ta informacja jest ogólnodostępna: w odniesieniu do ochrony krajowej służy temu wyszukiwarka COBORU: http://www.coboru.pl/Polska/szukaj.aspx, a w odniesieniu do unijnej – wyszukiwarka CPVO: https://cpvoextranet.cpvo.europa.eu/mypvr/#!/en/publicsearch. Ostatecznie sprawa jest prosta: kliknąć i sprawdzić. Jeśli odmiana jest na liście chronionych – potrzebna jest licencja od hodowcy.

Jednak nie oznacza to, że nasionami niechronionymi możemy handlować bez ograniczeń. Do siewu oferować można jedynie materiał, który uzyskał urzędowe świadectwo i etykietę. To jednak jest osobny temat, znajdujący się w kompetencji PIORiNu, a nie Agencji Nasiennej. I co najważniejsze – w tym zakresie w ciągu minionych lat nie nastąpiły żadne większe zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *