Reklama

Grali w Monopoly u John Deere’a

Wszyscy znamy popularną grę w Monopoly, ale mało kto widział jej rolniczą wersję, gdzie zamiast nieruchomości, kupuje się pakiety serwisowe, telematyczne i inne usługi dodatkowe. Te oznaczają dodatkową ochronę maszyn, a więc pośrednio i upraw, zaś wydarzenia w grze to typowe awarie i ich skutki jak np. opóźnione siewy i zbiory. W siedzibie John Deere’a w Tarnowie Podgórnym pierwsze rozgrywki farmerskiego Monopolu odbyły się we wtorek, a morał z gry jest prosty: kto inwestuje, ten wygrywa. Na jej temat rozmawiamy z graczem, Piotrem Dziamskim.

  • 0

Rozmowy w Serbii

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, w dniach 23-24 kwietnia 2018 r., przebywał z wizytą w Serbii.

  • 0

Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta

− Na globalnym rynku handlu towarami rolno-spożywczymi potrzebne są polskie podmioty, które będą oferować rolnikom godziwą zapłatę za ich produkty rolno-spożywcze. Będą to swego rodzaju pośrednicy między rolnikiem a konsumentem. Szukamy rozwiązań prawnych, które pozwolą wyeliminować sytuacje, gdzie rolnik otrzymuje 30 gr za kilogram ziemniaka, a w hipermarkecie taki ziemniak jest sprzedawany po 2 zł i 20 gr – mówił dzisiaj minister Krzysztof Jurgiel.

  • 0

Konieczne jest wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników

Wspólna polityka rolna jest kluczowa. To ona decyduje o opłacalności, poziomie dochodów polskich rolników i zysku przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego – przekonuje Henryk Wronowski, prezes zarządu Krajowej Spółki Cukrowej. Obecnie trwają prace nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Dla Polski priorytetem jest wyrównanie dopłat bezpośrednich. Tylko w ten sposób polscy rolnicy będą mogli być konkurencyjni na rynku europejskim. Obecnie w niektórych przypadkach dopłaty są nawet trzykrotnie mniejsze niż na Zachodzie. Jednocześnie w ciągu ostatniej dekady wsparcie bezpośrednie stanowiło średnio niemal połowę dochodu rolników.

  • 0

CIECH Sarzyna: eksport środków ochrony roślin wzrósł w ostatnich dwóch latach o 70 proc.

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, rozpoczęła dostawy swoich środków chwastobójczych (syntezowanych w Polsce na bazie substancji MCPA) – do Kanady i Australii. Spółka prowadzi także intensywne działania handlowe w Iranie i jednocześnie umacnia swoją pozycję na dotychczasowych rynkach eksportowych –
w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Tajlandii, Hiszpanii, Białorusi oraz w krajach bałtyckich. Wartość eksportu CIECH Sarzyna wzrosła w okresie 2015-2017 o 70 procent,
a Spółka sprzedaje obecnie swoje środki ochrony roślin do około 40 krajów na całym świecie.

  • 0

Branża mleczarska - raport UOKiK

Obowiązek wydania całego mleka z gospodarstwa pod groźbą kary. To nie opis polskiej wsi z XVI wieku, lecz umowa mleczarni z rolnikiem w 2018 roku. UOKiK przeanalizował umowy i stworzył rekomendacje dla branży.

  • 0

Trwa rekrutacja do programu Youngster

Bez ocen, bez klasówek i bez prac domowych – uczniowie klas VIII z terenów wiejskich już od września będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego w ramach zajęć pozalekcyjnych. Rekrutacja do programu Youngster, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, potrwa do 7 maja br.

  • 0
Subskrybuj to źródło RSS

8°C

Warszawa

Pochmurnie

Wilgotność: 89%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 27 Kwi 2018 16°C 5°C
  • 28 Kwi 2018 25°C 7°C
Banner 468 x 60 px