Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Nową Zelandią – interwencja u polskich europarlamentarzystów
Polska Izba Mleka przekazała informację nt. ewentualnych skutków wdrożenia umowy o wolnym handlu między UE a Nową Zelandią w kontekście sektora mleczarskiego dla polskich Europarlamentarzystów, będących Członkami Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) oraz Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) Parlamentu Europejskiego.
Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego w kontekście sektora mleczarskiego apelowała o zachowanie ostrożności w negocjacjach umowy o wolnym handlu między UE a Nową Zelandią. W środę 30 sierpnia br. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego miała przeanalizować zalecenia eurodeputowanego Jima Nicholsona dotyczące niezbędnych środków ostrożności w ramach trwających negocjacji umowy o wolnym handlu między UE, a Nową Zelandią.
Znany ze swojej wiedzy w dziedzinie mleczarstwa, Członek Parlamentu Europejskiego Nicholson zaleca przede wszystkim rozważenie europejskiego sektora mleczarskiego jako wrażliwego obszaru w odniesieniu do bezpośredniej konkurencji. Zwraca się również z prośbą do Komisji o rozważenie każdej koncesji handlowej w tym specjalnym sektorze w świetle już zrealizowanych zobowiązań lub które mają być podjęte w ramach wielostronnych lub dwustronnych ram. Polska Izba Mleka popiera stanowisko Posła Nicholsona i apeluje o rozważne negocjacje ww. umowy.
Należy stwierdzić, że tak długo jak Unijny sektor mleczarski nie będzie w stanie konkurować z Nową Zelandią na rynkach zagranicznych, to uzyskanie dostępu do zamieszkanego przez 500 mln mieszkańców Wspólnego Rynku UE przez Nową Zelandię będzie miało fatalne konsekwencje nie tylko dla polskiego, ale całego unijnego sektora mleczarskiego – komentowała sytuację na początki roku Dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.
– W momencie kiedy wiemy, że Nowa Zelandia ma tak ogromny potencjał i możliwości, chociażby ze względu na bliskość do chińskiego rynku, możemy poczuć się w tym momencie bardzo zagrożeni – stwierdziła na początku 2017 r. – dodała.
Na początku 2017 r., Polska Izba Mleka przedstawiła Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje obawy dotyczące przyszłości sektora mleczarskiego w Polsce i UE oraz znaczącej pozycji Nowej Zelandii na głównych rynkach eksportowych (m.in. w krajach ASEAN, Chinach). Resort Rolnictwa podzielił obawy Polskiej Izby Mleka, w związku z czym Minister Krzysztof Jurgiel przedłożył do dyskusji na Radzie Ministrów Rolnictwa UE (zaplanowanej na 23 stycznia 2017 r.) wniosek dotyczący zapowiadanych negocjacji handlowych UE z Nową Zelandią. Minister Jurgiel zaproponował aby z liberalizacji aspektów handlowych tej umowy zostały wyłączone produkty mleczarskie.