Morawiecki powalczy z PSL o polską wieś

Samorządowa bitwa o polską wieś nabiera rumieńców. Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, w niedzielę premier Mateusz Morawiecki ogłosi nowe ulgi podatkowe i wsparcie finansowe m.in. dla Kół Gospodyń Wiejskich. To bezpośrednie odwołanie się do tradycyjnego elektoratu PSL-u.

W niedzielę 23 września zainauguruje nowa impreza ludowa. – W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ma zaszczyt zaprosić na pierwsze ogólnopolskie święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” – informuje kancelaria premiera. To kolejna część planu Prawa i Sprawiedliwości, którego celem jest walka o centrowo-konserwatywnego wyborcę wiejskiego, który stanowi bazę elektoratu PSL w samorządach.

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, podczas uroczystości w Wąwolnicy, Mateusz Morawiecki przedstawi nowy pakiet wsparcia finansowego dla rolników, ale akcent postawiony ma zostać szczególnie na jedną grupę – Koła Gospodyń Wiejskich. Atutem propozycji premiera ma być ich szeroki zakres i pierwsze, kompleksowe zajęcie się tą grupą wyborców, która według strategów kampanijnych PIS-u, ”jest do odbicia” z rąk ludowców.

W ramach pakietu wsparcie premier ogłosi w niedzielę m.in. zwolnienie z podatku dochodowego dla Kół do 100 tys. zł rocznie oraz uproszczoną księgowość. Dodatkowo, KGW będą mogły się ubiegać o bezpośrednie finansowanie z budżetu państwa dla swoich projektów.

– Dla nas Koła Gospodyń Wiejskich są jak Ochotnicze Straże Pożarne dla PSL-u. Nikt wcześniej nie doceniał tych środowisk, a my chcemy im dać realną pomoc – ujawnia rozmówca Wirtualnej Polski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zagrożenie walką o tego samego wyborcę dostrzega oczywiście Władysław Kosiniak-Kamysz. ”PSL powstrzyma PiS, który jest fałszywym obrońcą polskiej wsi” – mówił w emocjonalnym wystąpieniu w sobotę 18 sierpnia podczas protestu rolników przeciw polityce rządu w Rębowie pod Wyszogrodem, nomen omen zorganizowanego przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Tę samą retorykę przedstawił również podczas mazowieckiej konwencji wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego 9 września w Warszawie, gdzie bezpośrednio polemizował z obietnicami wyborczymi premiera Morawieckiego, przeciwstawiając im siedmiopunktowy program dla rozwoju wsi.

Walka o wyborcę wiejskiego, która może zadecydować o pozycji PSL-u w wielu sejmikach wojewódzkich oraz radach powiatów, rozpoczyna się zatem na dobre.

 

Wirtualna Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *