Morawiecki o dopłatach

Wspólna polityka rolna, dopłaty dla rolników, a także program rozwoju obszarów wiejskich, w ramach którego unowocześniana jest infrastruktura terenów wiejskich i rolnictwa, jest dla Polski kluczowa – powiedział na konferencji przed wylotem do Brukseli szef rządu Mateusz Morawiecki.

– Mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby ten budżet był jeszcze lepszy dla Polski, niż wcześniej sobie zakładaliśmy – dodał premier

Zapewnił, „w kolejnych latach 2021-27 główne elementy budżetu dla rolnictwa będą korzystne, może nawet bardzo korzystne, zdecydowanie bardziej korzystne niż to, co Komisja Europejska przedstawiła 11 miesięcy temu, w maju zeszłego roku jako pierwsze propozycje dla krajów członkowskich”.

Morawiecki poinformował, że w Brukseli oprócz spotkania z Philem Hoganem, które odbędzie się jeszcze w niedzielę, odbędzie także spotkania z czołowymi urzędnikami, którzy odpowiadają za politykę rolną, „żeby dyskutować na tematy strategiczne, operacyjne związane z szeroko rozumianym rolnictwem”.

Na poniedziałek rano jest zaplanowane spotkanie z komisarzem Guentherem Oettingerem, który odpowiada za cały unijny budżet. Jak mówił, ostatnie rozmowy, które z nim odbył, wskazują na to, „że jesteśmy na dobrej drodze, żeby wynegocjować jak najlepszy budżet dla polityki strukturalnej”, czyli na infrastrukturę drogową, kolejową, ale również w szerszym zakresie na projekty związane ze służbą zdrowia czy wiele innych inwestycji.

Premier zaznaczył, że ostatecznie budżet zostanie wynegocjowany już przez nową komisję, ale „trzeba najlepiej, w najlepszy z możliwych sposobów, przygotować ten ostatni etap negocjacji, jaki będzie miał miejsce w listopadzie, w grudniu, styczniu, lutym kolejnego roku” i – jak wyjaśnił – po to leci do Brukseli. Zapewnił, że „będzie zabiegał, by warunki budżetu były jak najlepsze dla Polski”.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *