Morawiecki o dopłatach

Wspólna polityka rolna, dopłaty dla rolników, a także program rozwoju obszarów wiejskich, w ramach którego unowocześniana jest infrastruktura terenów wiejskich i rolnictwa, jest dla Polski kluczowa – powiedział na konferencji przed wylotem do Brukseli szef rządu Mateusz Morawiecki.

– Mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby ten budżet był jeszcze lepszy dla Polski, niż wcześniej sobie zakładaliśmy – dodał premier

Zapewnił, „w kolejnych latach 2021-27 główne elementy budżetu dla rolnictwa będą korzystne, może nawet bardzo korzystne, zdecydowanie bardziej korzystne niż to, co Komisja Europejska przedstawiła 11 miesięcy temu, w maju zeszłego roku jako pierwsze propozycje dla krajów członkowskich”.

Morawiecki poinformował, że w Brukseli oprócz spotkania z Philem Hoganem, które odbędzie się jeszcze w niedzielę, odbędzie także spotkania z czołowymi urzędnikami, którzy odpowiadają za politykę rolną, „żeby dyskutować na tematy strategiczne, operacyjne związane z szeroko rozumianym rolnictwem”.

Na poniedziałek rano jest zaplanowane spotkanie z komisarzem Guentherem Oettingerem, który odpowiada za cały unijny budżet. Jak mówił, ostatnie rozmowy, które z nim odbył, wskazują na to, „że jesteśmy na dobrej drodze, żeby wynegocjować jak najlepszy budżet dla polityki strukturalnej”, czyli na infrastrukturę drogową, kolejową, ale również w szerszym zakresie na projekty związane ze służbą zdrowia czy wiele innych inwestycji.

Premier zaznaczył, że ostatecznie budżet zostanie wynegocjowany już przez nową komisję, ale „trzeba najlepiej, w najlepszy z możliwych sposobów, przygotować ten ostatni etap negocjacji, jaki będzie miał miejsce w listopadzie, w grudniu, styczniu, lutym kolejnego roku” i – jak wyjaśnił – po to leci do Brukseli. Zapewnił, że „będzie zabiegał, by warunki budżetu były jak najlepsze dla Polski”.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *