Moduł wymiany danych to lepsze wykorzystanie danych dotyczących plonów

Współpraca firm CLAAS i Agrinavia Polska w zakresie wymiany danych zaowocowała połączeniem programu mapowego Agrinavia MAP z systemem CLAAS TELEMATICS. Oznacza to, że dane dotyczące plonów z kombajnu CLAAS można pobrać bezpośrednio do programu Agrinavia MAP, a mapę pola z jego granicami – do CLAAS TELEMATICS. Dostęp do danych pola z jednego systemu jest dużym ułatwieniem i oszczędza czas.

Optymalna współpraca

W efekcie współpracy CLAAS i Agrinavii została opracowana i uruchomiona platforma wymiany danych.

Połączenie odbywa się dzięki wykorzystaniu interfejsu CLAAS API. Obie strony wniosły do projektu swoje doświadczenia z dialogu z rolnikami, a także wiedzę techniczną. Firmy zgadzają się, że dla indywidualnego producenta kompatybilność różnych programów używanych w gospodarstwie jest wielką zaletą – zapewnia łatwy i szybki przepływ danych.

Radosław Ryder, Agrinavia Polska: „Często rolnicy pytają nas, dlaczego różne programy używane w gospodarstwie nie są kompatybilne, więc umożliwienie tego rodzaju wymiany danych we współpracy z CLAAS jest niewątpliwie ważną częścią naszych prac rozwojowych. Wraz z wymianą danych następuje bardziej elastyczny i wydajny proces pracy, co ma pozytywny wpływ na to, czy rolnik faktycznie korzysta z dostępnych danych – informacji, które ostatecznie mogą prowadzić do bardziej opłacalnej pracy oraz dalszego rozwoju i kontroli produkcji”.

Użytkownicy Agrinavia MAP mają już zapisane w formie cyfrowej granice pola, które teraz można łatwo przesłać do CLAAS TELEMATICS. Zapewnia to klientowi pełne wykorzystanie jego automatycznej dokumentacji na maszynie.

Krzysztof Gomolla, CLAAS Polska: „Dużą korzyścią dla klienta jest przesyłanie jego danych z maszyny bezpośrednio do Agrinavia MAP, gdzie może je przetwarzać i pracować z informacjami dotyczącymi plonów. Znacznie oszczędza czas to, że nie musi ręcznie pobierać danych z TELEMATICS, tylko ładują się one automatycznie bezpośrednio do Agrinavia MAP”.

Wykorzystanie danych

Dzięki połączeniu między Agrinavia MAP i CLAAS TELEMATICS za pomocą kilku kliknięć w programie można automatycznie pobierać mapę plonów z kombajnu zarówno podczas żniw, jak i po ich zakończeniu. Wszystkie dane dotyczące zbiorów są przechowywane w jednym systemie, dzięki czemu śledzenie ich jest łatwiejsze i znacznie wydajniejsze. Mapa plonów pokazuje na przykład, jak plonowało pole w konkretnym miejscu. W porównaniu z plonami z innych lat dane te dają dobry przegląd produkcji.

Dysponowanie danymi wydajności plonu na mapie to dobry punkt wyjściowy do przygotowania mapy aplikacji precyzyjnych dawek nawozów lub gęstości siewu w konkretnych miejscach danego pola. To kolejna zaleta dla rolników korzystających z Agrinavia FIELD razem z CLAAS TELEMATICS. Dla Agrinavii natomiast priorytetem jest pomoc rolnikom w rozpoczęciu prac z rolnictwem precyzyjnym.

Jak już wspomniano, istnieje możliwość pobrania do CLAAS TELEMATICS zdefiniowanych granic pola z Agrinavia MAP, a tym samym wykorzystania ich w różnych pracach polowych.

Współpraca między Agrinavia i CLAAS eliminuje kilka procesów roboczych, daje dobry punkt wyjścia do rolnictwa precyzyjnego, a w sumie zapewnia rolnikowi bardziej efektywny dzień pracy z lepszym wykorzystaniem zasobów i możliwością dokładnego planowania.

Funkcja wymiany danych jest dostępna jako dodatkowy moduł do Agrinavia MAP.

W sezonie 2021 jeden z klientów korzystających z oprogramowania Agrinavia w północnej Polsce testował połączenie systemu CLAAS TELEMATICS za pośrednictwem interfejsu CLAAS API. Dane z dwóch kombajnów LEXION 780 były automatycznie przesyłane do konkretnych pól w oprogramowaniu Agrinavia FIELD. Klient na bieżąco otrzymywał gotowe mapy plonu, bez potrzeby ręcznego zgrywania i łączenia danych.

Claas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *