Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski z wizytą w „Cukrowni Kruszwica”

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski odwiedził Oddział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. „Cukrownia Kruszwica”. O tym, jak ważne jest to miejsce na mapie polskiego cukrownictwa niech świadczy fakt, że to już druga wizyta Ministra podczas kampanii cukrowniczej.  Pan Minister odwiedził „Cukrownię w Kruszwicy” na początku kampanii – 19 września 2018 r. Jest to 137. Kampania  w Kruszwicy i 17. od momentu powstania Krajowej Spółce Cukrowej.  

Chciałbym podziękować wszystkim P­racownikom KSC. Każdy z Was wniósł wkład, w ten wynik produkcji ponad 900.000 ton cukru. Dla mnie cały sektor cukrowniczy jest niezwykle ważny. Bardzo dziękuję także plantatorom buraka cukrowego, którzy po niezwykle trudnym sezonie związanym z suszą, osiągnęli bardzo dobre wyniki.  Dzięki doskonałej współpracy na linii plantator-cukrownia osiągane są rekordowe wyniki KSC jest naszą perłą w koronie – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił znaczenie przeprowadzonej restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Nie byłoby rozwoju Spółki i dzisiejszych sukcesów, gdyby nie podjęte wówczas trudne decyzje. Wyniki z 17 lat działania KSC pokazują oszczędności na wielu wymiarach, m.in. wody, węgla i energii elektrycznej.

Minister spotkał się z przedstawicielami Zarządu Spółki, pracownikami oraz  plantatorami współpracującymi z KSC. W trakcie spotkania Zarząd KSC zaprezentował informacje na temat przebiegu kampanii.  Plantatorzy pozytywnie oceniają współpracę z KSC. Doceniają również to, że to właśnie Krajowa Spółka Cukrowa S.A. oferuje najlepsze warunki kontraktacyjne. Jak powiedział Krzysztof Nykiel, Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego: „Współpraca z Krajową Spółką Cukrową S.A. od lat układa nam się wzorcowo, a składają się na to: warunki kontraktacyjne, profesjonalizm pracowników  oraz starannie przedstawiona oferta”.

Jak podsumował  Krzysztof Kowa, Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej – „Bardzo dobra współpraca z Plantatorami to dla nas priorytet. Dzięki wysokiej jakości dostarczanego surowca, umiejętnościom i  doświadczeniu Plantatorów, Krajowa Spółka Cukrowa  może się nadal rozwijać”.

Minister i zaproszeni goście odwiedzili halę pakowni cukru.  To największy tego typu obiekt w zasobach KSC, w którym pakowane jest 1500 ton na dobę cukru w rożnych asortymentach. Pakownia dobowo osiąga wydajność 260-280 ton paczki  1 kg, 216 ton worka – 25 kg, 600-700 ton big-bag – 1000 kg i około 300 ton cukru luzem pakowanych w autocysterny samochodowe. W 2018 r. została oddana nowa stacja załadunku cukru luzem w kontenery kolejowe o wydajności 2000 ton na dobę.

Wstępne informacje dotyczące wyników 137. kampanii buraczanej  w „Cukrowni Kruszwica” to produkcja cukru w ilości ponad 194.000 ton, w tym ok 38.500 ton cukru w postaci soku gęstego oraz produkcja melasu w ilości ponad 54.000 ton.  Sok gęsty przerobiony zostanie na cukier  wiosną podczas pierwszej w  tej cukrowni kampanii sokowej.

Cukrownia w Kruszwicy, wchodząca w skład Krajowej Spółki Cukrowej S.A. pierwszą kampanię cukrowniczą odbyła w roku 1881. Obecnie Cukrownia jest w stanie wyprodukować 2000 ton cukru na dobę.  Cukrownia przerabia 13 000 ton buraków  na dobę. Zakład zatrudnia blisko 200 osób.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. (KSC S.A.) jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) zlokalizowanych na terenie pięciu województw oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku.
Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Spółki Cukrowej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.
Odbiorcami produktów Spółki sprzedawanych pod marką „Polski Cukier” są zarówno uznane firmy polskie, jak i renomowane koncerny międzynarodowe. Budowana przez lata Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. działa dzisiaj w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym sektorem Grupy pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany. Do Grupy Kapitałowej KSC S.A. należą dzisiaj poza KSC S.A. cztery produkcyjne spółki zależne:
• Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A.,
• Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.,
• Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno Sp. z o.o.
• Î.C.S.„Moldova Zahăr” SRL w Republice Mołdawii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *