Mineralno-organiczne lepsze od mineralnych
Nawóz organiczno-mineralny FENIKS to nowość, choć to nie pierwszy tego typu produkt na polskim rynku. Czym różni się od innych? Rozmawiamy z Bartoszem Wiewiórą – Specjalistą ds. Projektów, Innowacji i Nowych Produktów – Bio-Med Sp. z o.o.
Jaka jest różnica między tym a innymi podobnymi nawozami?
Nawóz organiczno-mineralny Feniks jest unikatowy dzięki połączeniu specjalnych komponentów wskutek czego otrzymujemy pełnowartościowy produkt o wysokiej zawartości substancji organicznej, składników mineralnych (fosfor, potas, azot) i szeregu mikroelementów (magnez, bor, molibden, żelazo, miedź, fluor) czyniąc go kolejnym produktem nawozowym klasy premium w ofercie Spółki Bio-Med.
Przez tysiąclecia nawoziliśmy organicznie, przez ostatnie sto lat – mineralnie, a teraz znaleźliśmy prawdopodobnie złoty środek: nawozy organiczno-mineralne. Jaka jest ich przewaga nad wcześniejszymi rozwiązaniami?
Trzeba jasno powiedzieć, że stosowanie tylko i wyłącznie nawozów mineralnych wyjaławia glebę, ich produkcja to przecież czysta chemia, a substancji organicznej w postaci obornika brakuje na rynku co powoduje tak kuriozalne przypadki jak sprowadzanie go w rejony Dolnego Śląska z Belgii czy Holandii. Produkty oferowane przez nas, tzn. nawozy organiczno-mineralne to właśnie wspomniany złoty środek. Połączenie substancji organicznej czyli próchnicy z składnikami mineralnymi pozwala na kompleksowe jednorazowe nawożenie. Obecność substancji organicznej odżywia i wzmacnia glebę, a także pozwala na efektywniejszy pobór składników mineralnych takich jak azot, fosfor, potas, wapń. Dodatkowym atutem, w mojej opinii niezwykle istotnym jest obecność mikroelementów w postaci manganu, boru, miedzi, cynku, magnezu i żelaza. Właśnie to potrójne połączenie daje coś czego próżno szukać na rynku, coś co pozwala oszczędzać pieniądze, czas i daje znakomity efekt chroniąc równocześnie otaczające nas wszystkich środowisko czego dowodem są zdobywane nieustannie przez nasze produkty nawozowe nagrody.
Sam Feniks – jaki jest, z czego powstaje, w jaki sposób?
Jest to połączenie substancji organicznej z popiołami z wyselekcjonowanej biomasy, których obecność powoduje zwiększenie zawartości fosforu w nawozie, którego w glebach brakuje, a nie jest łatwo dostępny. Jak wspomniałem wcześniej obecność substancji organicznej zwiększa efektywność poboru składników mineralnych i mikroelementów. Jest to również modelowy przykład Gospodarki Obiegu Zamkniętego tak pożądanego w naszym kraju i Unii Europejskiej.
Jakie są różnice między Feniksem a Gramedem, nawozem organiczno-mineralnym, który produkujecie już od kilku lat?
Nawóz organiczno-mineralny Feniks ma inne parametry. Zawiera mniej azotu, a więcej fosforu i substancji organicznej. Niezmiennym natomiast jest poziom mikroelementów. Nawóz Feniks pozwoli dotrzeć do jeszcze szerszej grupy odbiorców, którzy poszukują produktu o trochę innych parametrach mając przy tym pewność niezmiennej najwyższej jakości w przystępnej cenie.
Jaki jest skład Feniksa jeśli chodzi o mikro- i makroelementy? Ile zawiera azotu?
Skład nawozu Feniks jest następujący, makroelementy: azot – 4%, fosfor – 6%, potas – 2%, wapń – 8%, magnez – 1,5%, a do tego ważny mikroelement, czyli miedź – 0,5% oraz substancja organiczna – ponad 60%. Prócz tego jest tam także innych niezbędnych mikroskładników pozwalających na najlepszy rozwój roślin.
Nawozy organiczno-mineralne znane są z łatwej przyswajalności oraz tego, że nie zakwaszają gleby. Czy z Feniksem jest podobnie?
Oczywiście, głównym czynnikiem jest tutaj duża zawartość substancji organicznej jak i składników mineralnych i mikroelementów.
Czy jest to nawóz przeznaczony do konkretnych upraw czy uniwersalny?
W mojej opinii nie jest możliwym, aby jeden produkt działał tak samo dobrze na wszystko. Stąd wprowadzanie do naszej oferty coraz większej ilości nowych produktów, które pozwolą spełnić wymagania wszystkich grup odbiorców.
Jeśli by przyjąć standardową „pełną dawkę” obornika na poziomie 35 t/ha, to jaka ilość Feniksa jest jej ekwiwalentem?
Wprowadzając do gleby rekomendowaną dawkę 2 ton/ha nawozu Feniks wprowadzamy do gleby 80kg/ha azotu, 120kg/ha fosforu, 40kg/ha potasu oraz 160kg/ha wapna. A do tego dodatkowo ponad 1200kg/ha substancji organicznej i wiele mikroelementów! Taka dawka jest dużo efektywniejsza niż wspomniane 35 ton/ha obornika. Ponadto oszczędza paliwo i czas potrzebny na aplikację dawek na 1ha, a także rozwiązuje problem dostępności obornika, o którym wspominałem na początku naszej rozmowy.
Stosowanie Feniksa doglebowo to jedyna możliwość? Czy można użyć go pogłównie lub poprzez system irygacji?
Nawóz organiczno-mineralny Feniks jest rozpuszczalny w wodzie, można go stosować zarówno doglebowo, mieszając z glebą jak i pogłównie. Bez żadnych problemów możemy wysiewać go również wszystkimi rodzajami rozsiewaczy. Do swojej oferty wprowadzamy więc kolejny doskonały produkt dzięki któremu spełniamy oczekiwania coraz szerszej grupy odbiorców oraz dbamy o otaczające Nas wszystkich środowisko.
Rozmawiała Alicja Szczypta.