Minęło 20 lat od stworzenia owijarki ROLLANT UNIWRAP

Prasa z owijarką CLAAS ROLLANT UNIWRAP kończy 20 lat. To święto nie tylko technologii, ale również najbardziej ekonomicznych maszyn dla przedsiębiorstw świadczących usługi rolnicze. Dziś już nikt nie wyobraża sobie pracy bez automatycznej owijarki, a proces przenoszenia i owijania jest kontrolowany przez zespół czujników i nie wymaga stosowania kamery, która absorbowałaby uwagę operatora.

Wielu rolników zapewne pamięta jeszcze, jak żmudnym i pracochłonnym procesem dawniej było prasowanie i owijanie. Były to zresztą dwa osobne procesy, które angażowały dwóch pracowników oraz aż dwa ciągniki. Naturalną drogą było więc podążanie w kierunku maszyny, która usprawniłaby ów proces, skróciła go oraz poprawiła ekonomię pracy w gospodarstwie. Maszyna spełniła wszystkie ówczesne wymagania, a do jej pracy potrzebny był tylko jeden pracownik i jeden ciągnik, co znacznie poprawiło efektywność ekonomiczną.

Konstruując prasoowijarkę CLAAS ROLLANT, koncentrowaliśmy się na zbudowaniu możliwie najmocniejszej owijarki. Jako praktycy, wiedzieliśmy, że owijanie musiało być szybsze niż prasowanie, aby prasa mogła pracować na pełnych obrotach. Zależało nam jednak również na tym, aby wydajność prasy nie obniżyła się. Dlatego też było dla nas jasne, że potrzebujemy bardzo szybkiej owijarki. CLASS ROLLANT UNIWRAP 250, w momencie swojej premiery, był wówczas najwydajniejszą maszyną tego typu na rynku, co zresztą nie zmieniło się do dzisiaj. Obecnie modele serii UNIWRAP 400 owijają balot sześcioma warstwami folii w zaledwie 23 sekundy – tłumaczy Peter Weinand, kierownik działu zbiorów pasz, który jest odpowiedzialny za rozwój i sprzedaż pras marki CLAAS i towarzyszył rozwojowi systemu od samego początku.

Owijarka idealna do pracy na zboczach

Prasy z owijarką doskonale sprawdzają się również podczas pracy na małych polach lub na zboczach. W odróżnieniu więc od większości maszyn z owijarką, modele ROLLANT UNIWRAP od początku posiadają jedną oś zamiast dwóch, za to maszyny doposażono w większe opony. W ten sposób prasa jest nie tylko łatwiejsza w ciągnięciu, ale także bardziej zwrotna, przez co lepiej chroni glebę. Kolejną cechą, która od zawsze wyróżniała serię UNIWRAP, jest niezawodne prowadzenie balotu z prasy na stół owijania. Dzięki temu prasy z owijarką można bez problemu używać do prasowania nawet na najbardziej stromych zboczach. W takich warunkach niezawodnie musi działać również stół transportowy i stół owijania, zwłaszcza w przypadku nie całkiem czysto formowanych balotów. Balot musi się także pewnie obracać, aby mógł zostać hermetycznie owinięty folią. W tym celu CLAAS opracował kombinację stołu transportowego z dużymi bocznymi blachami prowadzącymi i głębokiego stołu owijania, który składa się z pasów i rolek podporowych. Również to rozwiązanie okazało się niezwykle skuteczne.

Claas, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *