Mimo pandemii Grupa Azoty świetnie sobie radzi

Konferencja poświęcona omówieniu wyników finansowych Grupy Azoty za I półrocze 2020 roku ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się zdalnie. Podczas konferencji on-line najistotniejsze wydarzenia minionego półrocza oraz wypracowane wyniki zostały przedstawione przez dr. Wojciecha Wardackiego, prezesa Grupy Azoty S.A. i Grupy Azoty Police oraz Wiktora Cwynara, Dyrektora Departamentu Korporacyjnego Kontrolingu Grupy Azoty S.A.

  • Ze względu na rozwijającą się pandemię mieliśmy pewne obawy odnośnie wyników w II kwartale. Mimo to Grupa Azoty odnotowała wówczas zysk netto na poziomie 57 mln zł, co jest powodem do dumy. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, jest to wynik o 22 mln lepszy – podkreślił prezes Wojciech Wardacki.
  • Patrząc z perspektywy obrotu, we wszystkich segmentach: nawozowym, tworzywowym, chemicznym, realizowaliśmy mniejsze wolumeny. Jedynie w segmencie nawozowym narastająco sprzedane ilości były większe, co wynika z zimowego upłynniania zapasów z roku 2019 – zauważył Wiktor Cwynar.

Globalny wpływ pandemii na inwestycje był duży, jednak Grupa Azoty postanowiła nie poddać się strachowi i realizowano m.in. Projekt Polimery Police, wytwórnię nawozów granulowanych w Puławach, Polskie Porozumienie Wodorowe a także rozwijano obszar druku 3D. Równocześnie grupa przekazała ponad 3 mln zł darowizn na walkę z pandemią.

W ramach Polimerów Police prócz właściwego zakładu buduje się, również m.in. morski terminal gazowy oraz sieć dróg i infrastruktury. – Jest to kluczowa i strategiczna inwestycja z punktu widzenia polskiej racji stanu – podkreślił prezes Wardacki.

Wytwórnia nawozów granulowanych w Puławach to inwestycja z równie dużym rozmachem. Rozruch mechaniczno-technologiczny nastąpił 1. lipca br, a zdolności produkcyjne dwóch nowych linii wynoszą łącznie 2.6 tys ton na dobę. Poza budową instalacji produkcyjnych wykonano również obiekty logistyczne, towarzyszące i magazynowe.

Polskie Porozumienie Wodorowe to inicjatywa Ministerstwa Klimatu, w której Grupa Azoty jest w gronie sygnatariuszy, a zarazem jest największym partnerem porozumienia. Chodzi o budowę gospodarki wodorowej i zawarcie sektorowego porozumienia wodorowego. Azoty są już dzisiaj największym producentem wodoru w Polsce, a po uruchomieniu Polimerów w Policach produkować go będą jeszcze więcej.

AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *