Medale dla mechaników!

Rozpoczynamy rywalizacje mechaników – branżowe konkursy Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

W połowie marca rozpoczęła się rywalizacja w konkursach organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn                   i Urządzeń Rolniczych. Doświadczeni mechanicy – pracownicy zakładów serwisowych rozpoczęli rywalizację w konkursie MECHANIK NA MEDAL,  młodzi kandydaci do zawodu rywalizują w konkursie MŁODY MECHANIK NA MEDAL.
Konkursy, których celem jest promocja zawodów związanych z branżą maszyn i urządzeń rolniczych jak również współpraca z placówkami edukacyjnymi, doskonale wpisują się                 w zakres działań statutowych Izby. Podnoszenie kwalifikacji personelu jak również dbałość         o jak najlepsze przygotowanie młodych mechaników do zawodu, w czasach gdy tak trudno                     o doświadczonych i wyszklonych pracowników, odpowiadają na aktualne zapotrzebowanie firm z branży.

MECHANIK NA MEDAL jest pierwszym konkursem jaki został zorganizowany przez Izbę. W bieżącym roku odbędzie się już VIII edycja tego konkursu.  Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego mechanika maszyn i urządzeń rolniczych w Polsce. Konkurs od lat cieszy się zainteresowaniem wśród mechaników.  W tym roku, tak jak w latach, poprzednich rywalizacja odbywać się będzie dwuetapowo. Mechanicy po wcześniejszej rejestracji na stronie www.mechaniknamedal.agroshow.pl, wypełniają testy online, a najlepsi z nich zmierzą się         w finale praktycznym podczas tegorocznej Wystawy AGRO SHOW w Bednarach.
Na laureatów oprócz promocji i prestiżu czekają cenne nagrody pieniężne.

Drugi konkus organizowany przez Izbę przeznaczony jest dla uczniów szykujących się do zawodu mechanika. W tym roku już po raz siódmy rywalizować będą młodzi mechanicy                        w konkursie MŁODY MECHANIK NA MEDAL. Celem konkursu obok wyłonienia ucznia o najlepszej wiedzy                     z dziedziny mechanizacji rolnictwa jest rozwijanie zainteresowań w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych, podnoszenie wiedzy i umiejętności dotyczącej techniki rolniczej, wdrażanie do samokształcenia i korzystania ze współczesnych źródeł informacji i wreszcie popularyzacja nauki i zawodu mechanika maszyn rolniczych.
Rywalizacja trwa od połowy marca. Uczniowie po zarejestrowaniu się na stronie www.mmnm.agroshow.pl rozwiązują testy online, a 10 najlepszych zmierzy się w finale podczas drugiego dnia tegorocznej wystawy AGRO SHOW w Bednarach.

W tym roku po raz pierwszy zmienia się forma nagród dla uczniów. Dla pierwszej trójki będą to praktyki w całości finansowane przez Izbę z ustalonym zakładzie produkcyjnym lub serwisowym maszyn rolniczych.
Nowością jest również to, że konkurs będzie eliminacjami do międzynarodowego konkursu umiejętności zawodowych Euroskills. Trzech zwycięzców przez rok przygotowywana będzie pod okiem specjalistów z branży do wzięcia udziału w tych zawodach, które odbywać się będą w Graz w Austrii we wrześniu 2020 roku.  W zawodach weźmie udział tylko jeden z laureatów. Który? O tym zdecyduje komisja, która wyłoni naszego reprezentanta.
 
EuroSkills to europejska wersja konkursu WorldSkills, który odbywa się co dwa lata. Zawody WorldSkills są organizowane od 1950 roku, zaś EuroSkills od 2008 roku. Celem obu wydarzeń jest promowanie umiejętności zawodowych, podnoszenie ich jakości oraz współpraca                     z pracodawcami w międzynarodowym środowisku. Wydarzeniu towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnieć, a także nawiązywania kontaktów                        i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych. Warto dodać, że jeszcze nigdy w historii konkursu polscy przedstawiciele zawodów mechanika maszyn rolniczych nie brali w nim udziału. Tak więc będzie to debiut naszej branży na tych zawodach.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i życzymy powodzenia.

——————————————–
Organizatorem konkursów Mechanik na Medal i Młody Mechanik na Medal jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. To jedyna organizacja zrzeszająca firmy z branży maszyn i urządzeń rolniczych w Polsce. Jej głównym zadaniem jest dbanie o interesy branży     w tym o jej promocję, co realizuje m.in. przez organizację wystaw rolniczych. Izba jest organizatorem wystawa AGRO SHOW: Mazurskiego AGRO SHOW, które odbyło się w lutym w Ostródzie, organizuje również Zielone AGRO SHOW, które odbędzie się 25-26 maja w Ułężu (woj. lubelskie) i najbardziej znane AGRO SHOW w Bednarach, które w tym roku odbędzie się w dniach 19-22 września. Izba prowadzi także inne działania na rzecz rozwoju branży, takie jak m.in.: konkursy branżowe, szkolenia, spotkania branżowe, debaty tematyczne, współpracuje ze szkołami rolniczymi, monitoruje i sporządza raporty dotyczące rynku maszyn i urządzeń rolniczych. O interesy zrzeszonych podmiotów dba również uczestnicząc w pracach legislacyjnych nad powstającymi aktami prawnymi, które dotyczą branży. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *