Lexion wizytówką sukcesu

Wymagania użytkowników kombajnów z roku na rok rosną.

Postęp technologiczny w przypadku maszyn rolniczych nigdy nie był tak dynamiczny, jak na przełomie XX i XXI wieku. Konstruktorzy skupiali się na osiąganiu coraz wyższej wydajności sprzętu, ale także poprawie komfortu i bezpieczeństwa pracy. Jednym z kluczowych momentów na rynku maszyn rolniczych był rok 1995, kiedy pojawił się nowy LEXION serii 400. Model od razu wszedł do kanonu sprzętu rolniczego i podbił serca klientów.
Na rynku sprzętu rolniczego dominują te marki, które trafnie potrafią odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów. Wiele firm, oddając swoje produkty w ręce klientów, nie spodziewało się, że dane modele będą z sukcesem sprzedawały się przez kolejne dekady. Przykładem takiej historii jest niezawodny LEXION.

Był rok 1995, kiedy na rynku pojawił się LEXION serii 400. To właśnie wtedy we flagowym modelu LEXION 480 wprowadzono połączenie stycznego układu omłotu z bębnem APS oraz do oddzielania dwa wzdłużne rotory. Głównym celem tego zabiegu było zwiększenie wydajności maszyny. LEXION 400 był pierwszym kombajnem CLAAS ze średnicą bębna 600 mm. – Dodatkowo LEXION otrzymał m.in. całkowicie zmodyfikowaną kabinę zapewniającą większy komfort operatora. Zintegrowany komputer pokładowy IMO lub CEBIS przejął szereg zadań, dodatkowo odciążając kierowcę. Postęp w rozwoju stanowiły systemy sterujące GPS PILOT oraz LASER PILOT, które znacznie ułatwiały sterowanie kombajnem, umożliwiając operatorowi pełne skoncentrowanie się na monitorowaniu pracy – przypomina Andrzej Kulczyński z CLAAS Polska.

Trzy lata po rozpoczęciu produkcji kombajnów LEXION, firma CLAAS przygotowała nowoczesny zespół żniwny (heder) Vario, który pozwalał błyskawicznie dostosować maszynę do zbieranego plonu za pomocą regulowanej szerokości stołu.
W roku 1999 CLAAS opracował napęd gąsienicowy Terra Trac do kombajnów LEXION, aby podnieść trakcję maszyn w ciężkich warunkach terenowych. Były to kolejne rozwiązanie wpływające na jeszcze wyższą wydajność maszyny.

CLAAS już w 2004 roku wypuścił na rynek kolejne serie swoich topowych kombajnów. W 2004 roku serca klientów podbiła seria 500. Była to kolejna generacja maszyny, w której konstruktorzy postawili na dalszy wzrost wydajności, wprowadzając do kombajnu m.in. regulację powierzchni separacji pod rotorami. Nowością była funkcja szybkiego zatrzymania przyrządów roboczych oraz GRAINMETER pozwalający na monitorowanie objętości i składu zgonin na ekranie CEBIS.
Dwa lata później na rynku pojawił się LEXION 600.
Inżynierowie zwiększyli moc kombajnu, co sprawiło, że była to najbardziej wydajna maszyna w tym segmencie na rynku maszyn rolniczych. Nowy LEXION wyposażony został w zbiornik o pojemności 12 tys. litrów, silnik 532 KM, a także innowacyjny system czyszczenia JET STREAM. W tym kombajnie zwiększono również prędkość obrotową rotorów, co jeszcze bardziej podniosło jej wydajność. Dzięki maszynom LEXION serii 600 marka CLAAS wprowadziła na rynek europejski kombajn o unikalnych do dziś rozmiarach.

Ostatnie lata to kolejne aktywne działania CLAAS na rynku maszyn rolniczych. W 2010 roku zadebiutował LEXION serii 700, co pozwoliło obronić marce swoją wiodącą pozycję wśród producentów kombajnów. Konstruktorzy w przypadku LEXION 750 TT postawili na wygodną kabinę, nowoczesny system elektroniki, który znacząco poprawił działanie elektronicznego układu sterowania. – Pozwalało to osiągnąć szybką komunikację w całej sieci pokładowej maszyny. Zaprezentowany w tej serii system CEMOS AUTOMATIC stanowi szczytowe osiągnięcie wśród systemów wspomagających pracę kombajnów. W ten sposób naszej firmie udało się zebrać całe doświadczenie z ponad 70 lat rozwoju kombajnów w jednym unikalnym na skalę światową systemie – tłumaczy Andrzej Kulczyński.
CEMOS AUTOMATIC to opcja, która samodzielnie dokonuje optymalnych ustawień kombajnu w celu maksymalnego wykorzystania potencjału maszyny.
Najnowsze kombajny od CLAAS stały się symbolem wydajności. W 2019 roku na rynku maszyn rolniczych pojawił się LEXION serii 5000, 6000, 7000 i 8000. Nowe modele kombajnów klawiszowych zwiększyły swoją wydajność nawet o 25 proc. względem poprzednich serii. LEXION 6000-5000 są wyposażone w bęben przyspieszający APS, młócący, dodatkowy separator oraz odrzutnik. Poprawę wyników osiągnięto m.in. poprzez zastosowanie unikatowego systemu APS SYNFLOW WALKER z synchronizowanym napędem wszystkich bębnów oraz zmianą szczelin na klepiskach. Umożliwia on płynny przepływ materiału oraz niższe zużycie paliwa, co potwierdziły wyniki pracy na wielu polach w Polsce podczas minionych żniw. Serię nowych kombajnów LEXION zamyka LEXION 8000 z systemem APS SYNFLOW HYBRID. Flagowy model to LEXION 8900 z silnikiem o mocy 790 KM oraz zbiornikiem ziarna o pojemności 18000 l oraz 13,8 metrowym zespołem żniwnym.
Czym jeszcze zaskoczą nas inżynierowie CLAAS? Przedstawiciele marki zapowiadają dalsze prace nad modelem LEXION. W kolejnych latach można spodziewać się ciągłej poprawy wydajności i komfortu maszyn.

Źródło: Claas
Opracowanie redakcyjne: Jolanta Malinowska-Kłos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *