KUHN ustanawia rekord świata w ilości zgrabionego pokosu
KUHN osiągnął pierwszy rekord świata w ilości zgrabionego pokosu w dniu 26/08/19 w Braedstrup w Danii za pomocą 4-karuzelowej zgrabiarki GA 15131 – standardowej maszyny, podłączonej do ciągnika John Deere 6250R. Zgrabianie odbywało się w obecności przedstawicieli niemieckiego instytutu DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze). Instytut DLG potwierdza: „W 8 godzin zgrabiono 188,9 hektarów, co daje średnio 23,6 hektarów na godzinę”.
Zgrabiarka karuzelowa KUHN GA 1531 będąca synonimem wysokiej wydajności, elastyczności i doskonałej jakości pracy, o szerokości roboczej od 9,50 do 14,70 m, stanowi podstawę bardzo wydajnego łańcucha zbiorów.
Wyjątkowy, całkowicie hydrauliczny napęd pozwala idealnie dostosować prędkość wałka odbioru mocy do rodzaju i objętości paszy oraz ograniczyć do minimum czynności konserwacyjne. Pokosy bardzo wysokiej jakości są uzyskiwane dzięki funkcji BOOST, która zwiększa prędkość przednich karuzel o 20% w stosunku do tylnych, tak aby utworzyć jednorodny i dobrze napowietrzony pokos. Podnoszenie pojedynczych wirników pozwoliło uzyskać Mikaelowi taką wydajność nawet podczas omijania przeszkód i mimo zróżnicowanego ukształtowania pola. Operator docenił także terminal CCI 1200 ISOBUS, dzięki któremu miał podgląd wykonywanej pracy i optymalizację prędkości obrotowej karuzel bez przerywania pracy oraz łatwość obsługi joysticka WTK.
Do bicia rekordu wybrano typową duńską farmę mleczną w górzystym regionie Centralnej Jutlandii. Mikael Skeldal, który prowadzi gospodarstwo z dwoma braćmi i siostrą, siadł za kierownicą ciągnika John Deere 6250R wyposażonego w system prowadzenia AutoTrac, intuicyjny wyświetlacz CommandCenter 4. generacji oraz ergonomiczny joystick CommandPRO.
Przedstawiciel DLG, który weryfikował rekord, przeprowadził szereg pomiarów na miejscu. Dokładnie ustalono czas i powierzchnię, a jakość pracy zmierzono za pomocą różnych próbek potwierdzających dobrą jakość paszy. Profil pokosu, straty i charakterystykę paszy ustalono i skategoryzowano w raporcie naukowym, który zostanie wkrótce opublikowany przez instytut DLG.
Film z wydarzenia, na którym można zobaczyć rekordowy wyczyn na własne oczy, dostępny na kanale YouTube, podobnie jak krótkie filmiki przedstawiające proces projektowania maszyny, aż po dostawę maszyny do Mikaela.
Źródło: KUHN
Opracowanie redakcyjne: Jolanta Malinowska-Kłos