KSC S.A. w hołdzie poległym Powstańcom Warszawy

W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego hołd poległym uczestnikom tego zbrojnego zrywu w imieniu Pracowników Krajowej Spółki Cukrowej S.A. złożył Zarząd Spółki w osobach p.o. Prezesa Zarządu Zdzisława Salusa oraz Członka Zarządu Artura Dudy.

Wieniec od Krajowej Spółki Cukrowej S.A. złożono pod Pomnikiem Powstańców Warszawy „Polegli-Niepokonani”, który usytułowany jest na Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli. Cmentarz ten to największa nekropolia wojenna w Polsce i jedna z największych w Europie. Na cmentarzu spoczywa ponad 100 tysięcy osób, z czego 80 procent to cywile zamordowani i spaleni w masowych egzekucjach w różnych częściach miasta. Po wojnie ekshumowano ich z mogił na ulicach i podwórkach Warszawy. Szczątki 50 tys. z nich, głównie ofiar masowej rzezi cywilnej ludności Woli, leżą w usypanym z ludzkich prochów kurhanie.    

W 1946 roku w 117 trumnach przywieziono cztery tony prochów ze spalonymi szczątkami około 15 tys. osób zamordowanych w pierwszych dniach powstania. To był największy pogrzeb na założonym rok wcześniej na warszawskiej Woli cmentarzu Powstania Warszawskiego. W 177 zbiorowych mogiłach pochowano żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zabitych w czasie powstania.     

W 1973 r. na kurhanie, mogile kryjącej 12 ton ludzkich prochów, stanął pierwszy po wojnie pomnik Powstania Warszawskiego „Polegli – Niepokonani 1939–1945”. Rzeźba autorstwa prof. Gustawa Zemły przedstawia konającego wojownika, który własnym ciałem zasłania wyrwę w barykadzie. Wokół monumentu ułożono bruk zdjęty z warszawskich ulic.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *