Krajowy Dzień Ziemniaka w Charbrowie

W końcu sierpnia w Charbrowie koło Lęborka na Pomorzu odbywały się Potato Poland 2021 i XXVIII Krajowe Dni Ziemniaka. Była to największa w kraju impreza specjalistyczna dla branży ziemniaczanej. Podczas wydarzenia obejrzeć można było sprzęt, technologię i środki produkcji, a także wziąć udział w panelach dyskusyjnych.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Jeden z paneli był zatytułowany „Ziemniak i Morze Możliwości”, a uczestniczyli przedstawiciele marszałka, wojewody, samorządów i PKP. Głównym tematem był program odbudowy bocznic kolejowych w województwie pomorskim z przeznaczeniem pod towary rolno-spożywcze. O stanie bocznic w powiecie lęborskim wypowiedział się wicestarosta Edmund Głombiewski, podnosząc jednocześnie kwestie potrzeby modernizacji linii kolejowej z Lęborka do Łeby. Inny panel dotyczył współpracy polsko-ukraińskiej. Również dyskutowano o wspólnym równoważeniu podaży i zapotrzebowania na ziemniaki i produkty przetwórstwa na obszarze krajów należących do Inicjatywy Trójmorza.
Konferencji towarzyszyły pokazy kulinarne.

Podczas imprezy wręczono także firmie FFP nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Za Innowacyjny Produkt Potato Poland 2021” oraz „za wkład w rozwój polskiej branży ziemniaczanej”. Nagrodzono również Patryka Kokocińskiego prowadzącego gospodarstwo konwencjonalne w woj. wielkopolskim, Spółkę Rolniczą Juchowo sp. z o. o. z woj. zachodniopomorskiego i Marcina Wójcika z woj. małopolskiego – zajmujących trzy pierwsze miejscaw krajowym etapie konkursu Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego 2021.

AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *