Kowalczyk: Holding spożywczy będzie łamać zmowy cenowe

Stworzenie holdingu spożywczego jest oczekiwane przez rolników i będzie on próbował łamać zmowy cenowe z jakimi mamy do czynienia na rynku rolno-spożywczym – podkreślił w piątek wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

W piątek w siedzibie resortu aktywów państwowych wicepremierzy Jacek Sasin oraz Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

 

 

PAP, wgospodarce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *