Komunikat fitosanitarny Procamu

Doradcy PROCAM z Grupy Technicznej zwracają uwagę na naloty pluskwiaków zaopatrzonych w aparat gębowy kłująco ssący mogący przenosić i infekować wirusami. Poniżej zdjęcia to mszyca brzoskwiniowo ziemniaczana na rzepaku oraz mszyce zbożowe i mszyca czeremchowo zbożowa na zbożach. Prawdopodobnie w tym przypadku aby uchronić rośliny uprawne przed wirusami jeden zabieg insektycydowy nie wystarczy. Co jeszcze jest ważne przy określaniu strategii zwalczania szkodników to ich przewlekłość występowania. Cały czas mamy równe obłożenie w czasie. Takie szkodniki jak tantniś krzyżowiaczek, gnatarz rzepakowiec występują od kilku tygodni w jednakowym nasileniu i jest to bardziej niebezpieczne gdybyśmy mieli do czynienia z jednym dużym pikiem szkodliwości czy wręcz miejscową gradacją. To samo dotyczy szkodliwości ploniarki zbożówki na zbożach.

Nie zapominajmy o ślimakach. Wilgoć w wierzchnich warstwach już jest a więc może to zadziałać pobudzająco na żerowanie i liczebność tych mięczaków. Polecamy preparat SIMAROL GB na ślimaki.

Razem z deszczem przyszedł czas na workową formę suchej zgnilizny kapustnych. Lokalnie pojawiają się nekrozy patogena już na liścieniach i liściach właściwych. Co do zbóż to obserwując trawy identyfikujemy dużą ilość rdzy oraz mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Przy prognozowaniu, że jesień będzie długa i ciepła z punktowymi opadami możemy już jesienią być zmuszeni do zabiegów fungicydowych.

Nawilgocenie gleby w profilu glebowym zachęca do zastosowania REWITAL PRO+ preparatu przed patogenami zasiedlającymi na dzień dzisiejszy materię organiczną (źdźbła, pędy, liście).

REWITAL PRO + w tych warunkach wilgotnościowo temperaturowych będzie bardzo dobrze rozprzestrzeniał się w glebie i przyspieszał obieg makro i mikroelementów tak potrzebnych roślinom do przezimowania. Wieloletnie doświadczenia prowadzone przez Doradców PROCAM także w tym roku potwierdziły kierunek i wzrost ilości bakterii, i próchnicy będących symptomem kierunkowych zmian w środowisku glebowym po zastosowaniu tego rewitalizatora bakteryjnego.

Mając na uwadze powyższe uwagi co do braków wilgoci w profilu glebowym nie zapominajcie także o zaprawie SUPERPOWER, który także w swej szybkości tworzenia systemu korzeniowego i wzrostu początkowej części nadziemnych roślin uprawnych w tym szczególnie zbóż.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *