Komisarz UE ds. Rolnictwa Phil Hogan w Iranie

Zakończyła się Misja Wysokiego Szczebla Komisarza UE ds. Rolnictwa Phila Hogana w Iranie. W sobotę odbyło sięf orum  „EU-Iran Agri-Food Business Forum”. Jedynym przedstawicielem polskiego sektora mleczarskiego podczas Misji do Iranu jest Daniel Dojlidko – kierownik ds. administracyjnych Polskiej Izby Mleka.

Forum to uroczyście otworzył Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phil Hogan i Pan Masoud Khansari – Prezydent Teherańskiej Izby Handlowej. Podczas Forum wygłoszonych zostało kilka interesujących prezentacji zarówno na temat Iranu jak i europejskiego sektora spożywczego. Prezentację na temat europejskiego mleczarstwa wygłosił Alexander Anton – Sekretarz Generalny European Dairy Association (EDA). Następnie odbyły się spotkania B2B, podczas których można było zaobserwować bardzo duże zainteresowanie Irańczyków ofertą polskich producentów.

Podczas Misji, pierwszy wiceprezydent Iranu, Eshaq Jahangiri, ogłosił, że jego kraj planuje otworzyć biuro Unii Europejskiej (UE) w stolicy – Teheranie, w celu zwiększenia dwustronnych stosunków między Islamską Republiką Iranu a blokiem 28 państw Unii Europejskiej.

W niedzielę, 12 listopada br. odbywały się wizyty studyjne. Członkowie delegacji reprezentujący branżę mleczarską z UE odwiedzili największy zakład mleczarski w Iranie oraz jeden z trzech największych na Bliskim Wschodzie o nazwie Mihan. Jest to bardzo duża i bardzo nowoczesna mleczarnia, produkująca głównie mleko świeże, jogurty, masło i sery śmietankowe.

Podczas Misji w Iranie, Komisarzowi Hoganowi towarzyszył Dyrektor DG AGRI Jerzy Plewa który często spotykał się z polską delegacją biznesową, bardzo aktywnie wspierając jej działania w Iranie.

Polska Izba Mleka aktywnie wspiera otwieranie nowych rynków i ekspansję polskich przedsiębiorstw mleczarskich na rynkach zagranicznych. Wcześniej, w terminie 7-10 listopada br. przedstawiciel Polskiej Izby Mleka uczestniczył również w Misji Wysokiego Szczebla do Arabii Saudyjskiej. Udział przedstawiciela PIM w Misjach Wysokiego Szczebla możliwy był dzięki sfinansowaniu z Funduszu Promocji Mleka.

Polska Izba Mleka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *