KE popiera odstrzał dzików

Komisja Europejska popiera Polskę w kwestii odstrzału dzików, a nawet chwali nas za „wzorowo” realizowane działania. – To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach ASF w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów – powiedział cytowany przez radio RMF FM przedstawiciel KE.
Minister Ardanowski dla portalu tvp.info: W sprawie dzików zapanowała jakaś histeria, rozdwojenie jaźni. Również w przekazie społecznym, gdzie jest dużo przekłamań, by rozchwiać nastroje.

Afrykański pomór świń od kilku lat zbiera tragiczne żniwo nie tylko w Polsce, ale też i w innych krajach UE – Hiszpanii i Belgii. W związku z tym Komisja Europejska i podległe jej podmioty, odpowiedzialne za ochronę żywności w krajach wspólnoty, wydały specjalne zalecenia, by przeciwdziałać i ograniczyć ASF.

KE zaleca depopulację dzików, a wręcz ją nakazuje. Już od 2014 r., kiedy pojawiły się w Polsce (na Podlasiu) pierwsze przypadki zakażeń trzody chlewnej, przeprowadzono masowe odstrzały dzików. Wówczas chciano wybić wszystkie dziki na Podlasiu.

Jak donosi radio RMF FM, powołując się na przedstawiciela KE, Komisja pochwala Polskę za sprawne działania wobec ASF i odstrzał dzików. – Polska realizuje te zalecenia wzorowo (…) wnioski z ostatnich lat pokazały, że jednym z najważniejszych czynników ryzyka jest „niezarządzana populacja dzików” – stwierdza urzędnik KE. UE uznaje masowy odstrzał dzików za skuteczne narzędzie w walce z wirusem.

Radio wskazuje też, że urzędnik i sama KE doceniają polskie starania w tej sprawie. – Widać zrozumienie, że polski problem jest problemem unijnym – dodaje.

Ten sam urzędnik dodaje, że walka z ASF jest ważna dla kondycji polskiej i unijnej gospodarki. – Jeżeli nie uda się powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów – ostrzega.

RMF FM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *