John Deere zaprezentował nowy kombajn serii X9

Zespół tnący o szerokości do 15,2 m, pojemność zbiornika ziarna do 16 200 l, ale przede wszystkim zbiór z imponującą wydajnością na poziomie 100 ton na godzinę – oto najważniejsze cechy nowego kombajnu John Deere serii X9, który został po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Niespotykane osiągi

John Deere do swojej oferty maszyn żniwnych dodał dwa nowe modele kombajnów serii X, które ułatwią zbieranie większej ilości ziarna w ciągu godziny oraz gwarantują zwiększenie dziennej powierzchni skoszonego pola. Szczególnie dobrze w porównaniu z konkurencją maszyna radzi sobie w trudnych warunkach zbioru, przy wysokim plonie oraz dużej wilgotności.

Nowy kombajn John Deere serii X9 w Europie jest dostępny od roku, teraz jednak pierwszy egzemplarz trafił do Polski i został oficjalnie zaprezentowany.

Podstawą wydajności nowego kombajnu jest najszerszy przenośnik pochyły na rynku. Układ młócący składający się z dwóch rotorów oraz największego w branży kosza sitowego, ułatwiają sprawny przepływ materiału oraz wydajność zbioru. Materiał odbierany z przenośnika pochyłego jest równomiernie podawany przez bęben przyspieszający przepływ masy w kierunku serca nowego kombajnu — podwójnego rotora serii X (XDS). Dzięki największym aktywnym powierzchniom omłotu i separacji (większa powierzchnia o 180 proc.) materiał w separatorze XDS jest poddawany dziewięciu obrotom, co pozwala ograniczyć straty oraz zwiększyć wydajność zbiorów

– Rotory XDS o długości 3,51 m wykorzystują sprawdzoną konstrukcję modułową znaną z kombajnów serii S, z wydzielonymi sekcjami omłotu i separacji. Z kolei kosz sitowy Dyna-Flo™ XL o powierzchni 7 m2 ma o 36 proc. większą powierzchnię czyszczenia, a dzięki nowemu systemowi wentylatorów zapewnia o 45 proc. większą wydajność czyszczenia w porównaniu z serią S. Równie istotna jest szerokość kanału przepływu masy wynosząca 1,72 m na całej długości maszyny dzięki czemu przepływ masy przebiega jeszcze bardziej płynnie – mówił Paweł Kamiński, specjalista z John Deere Polska.

Ponadto kombajn został wyposażony w zespół żniwny serii HDX o maksymalnej szerokości 15,2 m. Jest to przegubowy zespół żniwny z aktywnymi taśmami transportującymi, ze środkową sekcją o długości 2 metrów, a dodatkowo każde ze skrzydeł bocznych pracuje niezależnie, dopasowując się do pochyłego terenu. Maksymalna różnica, która może wystąpić na rozpiętości pomiędzy lewym, a prawym skrzydłem wynosi 2,62 m, co znacząco ułatwia pracę w pagórkowatym terenie oraz ogranicza straty ziarna.

Siłą nowego kombajnu jest też praca w wyjątkowo trudnych warunkach.

Pracę maszyny wspierać tradycyjnie będą wszelki cyfrowe rozwiązania John Deere, w tym AutoPath, czyli prowadzenie po polu według zapamiętanych wcześniej ścieżek, co pozwala oszczędzać czas.

Seria X dostępna jest w dwóch modelach. Model X9 1000 wyposażono w silnik o mocy 639 KM, system pozwalający dokonywać rozładunku z prędkością 162 l/s oraz zbiornik ziarna o pojemności 14 800 l. Z kolei model X9 1100 cechuje się parametrami: moc: 700 KM, prędkość rozładunku: 186 l/s oraz pojemność zbiornika: 16 200 l .

Kombajny na następny sezon można już zamawiać u dealerów John Deere.

John Deere, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *