Jaki stan ozimin?

Komunikat fitosanitarny opracowany przez Doradców PROCAM z Grupy Technicznej monitorujących pola ozimin.

ZOBACZ DOKUMENTACJĘ FOTO

 

Zboża ozime

Jak widać w tych już zimowych dniach dużo się dzieje. Proszę zwrócić uwagę, że oziminy wchodzą w stan anabiozy z dość dużym obłożeniem, rezerwuarem patogenów. Tradycyjnie już po przedłużonej jesiennej wegetacji mamy lokalnie duże infekcje mączniaka prawdziwego zbóż i traw a do tego rdzy brunatnej oraz rdzy żółtej. Liście stykające się bezpośrednio z uwilgotnioną glebą bardzo szybko infekują się jak widać na zdjęciach grzybnią i piknidami septoriozy paskowanej liści pszenicy. Na jęczmieniu jak ostatnio sygnalizowaliśmy mamy bardzo duże porażenie przez plamistość siatkową jęczmienia.

 

Rzepak

W uprawie rzepaku, lokalnie mamy duże infekcje typowymi nekrozami suchej zgnilizny kapustnych. Istnieje także ryzyko, że przy tak wybujałych roślinach rzepaku będziemy mieli duże infekcje pędów (wewnątrz) przez szarą pleśń co może być powtórką z roku 2012.

 

Szkodniki pod lupą

Na koniec wegetacji dość dużo szkód identyfikowaliśmy na polach wyrządzanych przez łokasia garbatka oraz rolnice. Część plantacji zbóż mieliśmy zasiedlonych przez szkodliwe pluskwiaki, skoczki a o co gorsze także przez mszyce zbożowe jak i mszycę czermechowo zbożową.

 

Kukurydza i groźna omacnica prosowianka

Prowadząc na przełomie listopada i grudnia intensywne obserwacje na plantacjach kukurydzy Doradcy z PROCAM zwracają uwagę na bardzo duże obłożenie pól po kukurydzy po żerowaniu omacnicy prosowianki. W regionach gdzie mamy bardzo duże nasilenie kukurydzy w monokulturze ilość znajdowanych zimujących gąsienic przekracza zasiedlenie pędów na poziomie 50 %. Bardzo dobrze odżywione i zdrowe gąsienice (czytaj bez grzybów patogenicznych np. czarna muskardyna) dają dobre zadatki na to, iż będziemy w przyszłym roku mieć jeszcze większy problem ze zwalczaniem tego szkodnika, motyla w kukurydzy. Warto się zastanowić nad zastosowaniem preparatu bakteryjnego OstriniaSTOP w sezonie 2020.

 

Chwasty jednoliścienne

Warto pamiętać o identyfikacji chwastów jednoliściennych z oziminach takich jak stokłosy i życice.

Należy pamiętać o działaniach na rzecz walki z odpornościami chwastów.

Zapraszam do kontaktu z Doradcami PROCAM.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *