Jaki kombajn kupujemy najczęściej?

Początek roku to okres, w którym już wielu rolników zadecydowało się już dokonać zakupu kombajnu zbożowego na nadchodzące żniwa. Jest jednak jeszcze spora grupa, która ciągle czeka z decyzją. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie rozwiązania są najczęściej zamawiane oraz jakie są dostępne na rynku. Oto, na co warto zwrócić uwagę, by praca w gospodarstwie była optymalna i ekonomiczna.

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór parku maszyn. Każda z nich wzbogacona jest o coraz to nowsze wersje wyposażenia oraz dodatkowe opcje. Wybór, jednakże zazwyczaj pada na taki kombajn, który najlepiej sprosta wymaganiom profilu gospodarstwa lub świadczonych usług.

Obsługa zaawansowanych technologicznie kombajnów powinna być niezwykle łatwa dla operatora. Z tego powodu często wybierany jest również kompletny system wspomagania operatora CEMOS AUTOMATIC. Regulacja kombajnu, dzięki temu systemowi, jest prosta. Początkowo system Cemos Automatic komunikuje się z operatorem, który wprowadza podstawowe informacje do systemu. Na podstawie uzyskanych zwrotnie danych, operator wybiera jedną z czterem strategii:

  • maksymalna przepustowość – jest to zwłaszcza korzystne przy niepewnej pogodzie, gdy trzeba szybko zebrać plon,
  • minimalne zużycie paliwa – funkcja sprawdza się przy dobrej pogodzie, gdy można pozwolić na zaoszczędzenie paliwa,
  • wysoka jakość ziarna – gdy zbierane jest ziarno jakościowe,
  • wyrównanie – strategia, która równoważy elementy pozostałych trzech metod zbioru.

Liczne czujniki rozmieszczone w maszynie w trakcie omłotu dostarczają dane, na podstawie których, system dopasowuje automatycznie na bieżąco maszynę do aktualnych warunków zbioru. Praca z systemem Cemos nie tylko zwalnia operatora z podejmowania trudnych decyzji o doborze odpowiednich wartości poszczególnych parametrów pracy kombajnu, ale również ogranicza ryzyko przeciążenia mechanizmów i wystąpienia awarii oraz zwiększa również wydajność kombajnu.

Optymalizacja procesów i rozwiązania dodatkowe, które przynoszą oszczędności

Cały świat, a także rolnictwo jest dzisiaj oparte na danych, stąd też bardzo popularne rozwiązania oparte są na telemetrii oraz na mapowaniu.

– To cyfrowy system transmisji danych umożliwiający sukcesywne wyświetlanie i dokumentowanie danych roboczych, śladów przejazdów i danych plonowania przez odpowiednio wyposażone kombajny, sieczkarnie polowe i ciągniki. Wszystkie dane są przesyłane przez sieć telefonii komórkowej z maszyn na serwer, gdzie odbywa się ich przetwarzanie i zapisywanie. Z serwera można je odczytywać na bieżąco lub w późniejszym czasie w portalu TELEMATICS na komputerze domowym, laptopie lub smartfonie – tłumaczy Andrzej Kulczyński z CLAAS Polska.

Claas, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *