Jak zadbać o materiały eksploatacyjne w okresie przestoju prasy?

Często zdarza się, że po zakończonym sezonie letnim zostają nam niewykorzystane sznurki, folie czy siatki. Tego typu materiały eksploatacyjne, których nie udało się do końca zużyć, warto jednak przechować na kolejny rok. Zwłaszcza, że przy odrobinie wiedzy, świetnie sprawdzą się przy kolejnych zbiorach, a my zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Co zatem warto wiedzieć na temat konserwacji materiałów w okresie przestoju prasy?

Każdy rolnik wie, że na okres zimy należy odpowiednio zabezpieczyć swoje prasy. Ale nie powinno się również zapominać o materiałach, które wykorzystywane są w prasach do wiązania zbieranego materiału. Już podczas zakupu, warto zdecydować się na wysokiej jakości materiały, dzięki czemu zyskamy gwarancję wydajnej i bezawaryjnej pracy systemu wiązania, nie tylko w sezonie, w którym nabyliśmy materiały eksploatacyjne – mówi Paweł Baurycza z firmy CLAAS Polska.

Jak zabezpieczyć siatkę rolniczą?

Rolka siatki, która została po zakończonym sezonie belowania, musi być wyjęta z prasy i przechowywana w optymalnej temperaturze. Skrajnie niska lub skrajnie wysoka temperatura znacznie wpłyną na jakość produktu i mogą osłabić jego właściwości użytkowe w następnym sezonie. Przechowywanie rolek w pobliżu źródła ciepła, może w dodatku zniekształcić lub stopić cienkie włókna siatki, a to prowadzi do osłabienia lub nawet zerwania siatki przy jej ponownym wykorzystaniu. Warto pamiętać, aby nie przechowywać rolek w pobliżu jakichkolwiek spawarek lub szlifierek. Gorący pył lub opiłki mogą łatwo stopić włókna siatki, powodując jej pęknięcia podczas naprężenia.

Kolejnym ważnym aspektem jest przechowywanie rolki siatki w suchym miejscu. To również bardzo ważny warunek do spełnienia. Dlaczego? Ponieważ, jeśli dopuścimy do zamoczenia kartonowej tuby (rdzenia), może mieć to wpływ na dalsze użycie produktu. – Jeśli wilgoć dostanie się do środka, rolka siatki zwiększy swoją objętość, a to może spowodować „uwięzienie” siatki w podajniku prasy. Jednym z powodów jest też fakt, że siatka jest bardzo mocna, gdy używana jest zgodnie z jej przeznaczeniem. Jednak pojedyncze włókna w łatwy sposób mogą zaczepić o ostre krawędzie, co spowoduje rozrywanie się siatki i nawijanie się na wałki systemu oplotu w prasie.

Warto również pamiętać, aby nie przechowywać rolek na ziemi, gdzie rdzeń może zostać uszkodzony lub zgnieciony przez ciągnik czy wózek widłowy.

Sznurek rolniczy – co warto wiedzieć o przechowywaniu?

Sznurki są produkowane w 100 proc. z PP (polipropylen), dzięki czemu są całkowicie wodoodporne. Natomiast naklejka lub etykieta zawierają wszystkie potrzebne informacje dotyczące właściwości i rodzaju sznurka, dlatego należy przechowywać go w suchym miejscu, aby uniknąć błędów w identyfikacji.

Najlepszym sposobem przechowywania sznurka, jest ustawienie kłębka we właściwej jego pozycji tj. pionowo, nie na boku.

Jak przechowywać folię?

Najlepiej przechowywać całe rolki bezpośrednio w pudełkach kartonowych w pionie. Gdy krawędzie folii zostaną uszkodzone, wówczas naciągi – naprężenia w owijarce będą miejscami, które będą najbardziej narażone na pękanie. Rolkę warto przechowywać suchym miejscu. Jeśli rolka ma rdzeń kartonowy, wilgoć z powietrza w pomieszczeniu może sprawiać, że tuba zostanie zawilgocona. Będzie to utrudniać dopasowanie rolki na wałku owijarki, gdyż tuba zwiększy swoją objętość. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie rolki w okresie zimowym.

Claas, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *