Jak się ma rzepak?

Kolejna z cyklu Konferencji Zimowych firmy Syngenta, tym razem poświęcona rzepakowi, odbyła się w formule online. Telekonferencję prowadzili Przemysław Urbaniak, specjalista ds. doświadczeń polowych w rzepaku i Krzysztof Kłódkiewicz, product manager ds. nasion rzepaku (okulary)

– Jeśli chodzi o nasiona rzepaku, sytuacja jest bardzo dobra, ceny bardzo wysokie, na poziomie 1900-2000 zł/t a trend jest nadal rosnący. Przewidujemy więc, że ceny z przyszłych zbiorów również mogą być bardzo dobre. Areał rzepaku jest stały, więc to bardzo obiecująca uprawa – powiedział Krzysztof Kłódkiewicz, product manager ds. nasion rzepaku.

Zobacz fotogalerię

– Mamy za oknami fajną zimę, rzepak zabezpieczony jest śniegiem, więc wszyscy raczej ze spokojem wypatrują wiosny. My natomiast zastanawiamy się jak obniżyć koszty w tej uprawie – Przemysław Urbaniak, specjalista ds. doświadczeń polowych w rzepaku. Jak pokreślono rozkład kosztów nie jest równomierny, bo np. sama regulacja zachwaszczenia to procentowo tyle samo co uprawa i siew razem wzięte. W sumie chemia stanowi najistotniejszy koszt, obok nawożenia.

– Podstawą wiosennej ochrony jest lustracja po zimie – przypomniał Krzysztof Kłódkiewicz,. – Przez to że mamy coraz dłuższą jesień, notujemy coraz większe zagrożenie suchą zgnilizną kapustnych. Równie często spotykamy się też z sytuacją, że plantacje są wybujałe, przegęszczone, przeazotowane, co stwarza sprzyjające warunki chorobom – dodał. Prelegent przypomniał przy tej okazji o konieczności stosowania regulatorów, czyli regulacji pokroju roślin. Jest to ważne z kilku względów: roślina skrócona jest odporniejsza na wyleganie, wykształca więcej pędów bocznych oraz więcej dorodnych łuszczyn.

Podczas telekonferencji pokazywano również relacje filmowe. Z Mazur relacjonował dr Andrzej Bruderek. Jak pokazał podczas lustracji pola, zdrowotność jest bardzo dobra, choć w tym momencie rośliny nie są w stu procentach pokryte śniegiem. – W tej chwili kondycja plantacji jest bardzo dobra – ocenił Bruderek. Z Dolnego Śląska relacjonował Michał Jakubowski. – Stan plantacji jest dobry, w okres spoczynku rzepak wszedł w dobrej kondycji, ostatnio temperatury spadały poniżej 10 stopni mrozu, a prognozowana jest odwilż. Jaki to będzie miało wpływ, zobaczymy, bo duże skoki temperatury niekoniecznie będą mu służyć. Pokrywa śnieżna jest, ale przydałoby się trochę więcej śniegu – powiedział.

Sytuację na Lubelszczyźnie pokazała Magdalena Kniaź. – Warunki i ochrona jesienią spowodowały, że rzepaki są raczej w dobrym stanie, a jedynym problemem może być śmietka. Pomimo znacznych wahań temperatury bądźmy dobrej myśli. Plusem jest też to, że na pewno wiosną wody nie zabraknie – oceniła Magdalena Kniaź. Na Podlasiu był Tomasz Gołaszewski, który również jest optymistą odnośnie tej uprawy. – Jesień była bardzo dobra, a teraz mamy około 30cm śniegu – podsumował. Eliza Marcinkowska, relacjonująca z zachodniopomorskiego, podkreśliła że początki plantacji nie były idealne. Przed mrozami jednak rośliny są chronione grubą pokrywą śnieżną, co powinno być raczej dobrym prognostykiem.

Podczas telekonferencji zaprezentowano również zalecane odmiany: Aganos, , SY Alibaba, SY Glorietta, SY Floretta.

AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *