Jak rozwiązać kwestię rosnącej zmienności cen produktów mleczarskich w Europie?

Sektor mleczarski musi radzić sobie z rosnącą zmiennością cen produktów mleczarskich. Jak rozwiązać kwestie związane z rosnącą zmiennością cen produktów mleczarskich? Czy zastosowanie nowych modeli cen produktów mleczarskich to dobre rozwiązanie? Na te i inne pytania odpowiedzą prelegenci XVI FSM, wśród których są m.in. przedstawiciele instytucji naukowych.

W przypadku rynków o dużej zmienności, zastosowanie kontraktów terminowych futures może być użyteczną strategią zarządzania ryzykiem. Kontrakty terminowe futures na produkty mleczarskie są dostępne w Europie od maja 2010 r. na Europejskiej Giełdzie Energii (EEX) w Lipsku w Niemczech. Od 2015 r. liczba umów handlowych znacznie wzrosła. Rolnicy, przedsiębiorstwa mleczarskie, podmioty prowadzące obrót produktami mleczarskimi i przemysł spożywczy muszą nauczyć się korzystać z tego instrumentu w odniesieniu do przetworów mlecznych. Pomocne może okazać się tutaj doświadczenie z innych rynków, m.in. zbóż i nasion oleistych lub z giełd w innych państwach – mówi jeden z prelegentów XVI Forum Spółdzielczości Mleczarskiej – Henrike Burchardi z Ife Institute of Food Economics.

Modele stałych cel giełdowych takie jak „Kontrakt Terminowy Futures Müller Direct” oparte są na kontraktach terminowych futures na masło i odtłuszczone mleko w proszku na giełdzie EEX, w których to przedsiębiorstwa mleczarskie oferują swoim rolnikom wyliczoną cenę po uwzględnieniu kosztów przyszłego zabezpieczenia. Należy pamiętać, iż kontrakty terminowe futures zapewniają nowe możliwości dla sektora mleczarskiego w związku z rosnącą zmiennością cen mleka. Znane są również strategie, które nie opierają się na kontraktach terminowych futures. Możemy do nich zaliczyć ceny stałe oparte na umowach równoległych lub ceny stałe oparte na średnim zwrocie z mleka. A więc które rozwiązanie wybrać? Zapraszamy do uczestnictwa w FSM i poszerzenia wiedzy na ten temat.

Podczas XVI edycji Forum Spółdzielczości Mleczarskich, która odbędzie się w terminie 26-28 września 2018 roku w Hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku k. Warszawy zostaną poruszone kwestie związane z rosnącą zmiennością cen produktów mleczarskich zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Zapraszamy do rejestracji. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej: www.forum-mleczarskie.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *