Jak nawozić pod buraka?

Poziom nawożenia azotem buraków cukrowych powinien  zawsze wynikać z  bilansu tego składnika pokarmowego na danym polu, który uwzględnia między innymi takie czynniki jak: warunki pogodowe, przedplon i międzyplon, kategorię i strukturę gleby, dotychczasowy poziom nawożenia organicznego i zakładany realny plon buraków. 

Program nawożenia w obliczeniach optymalnej dawki azotu mineralnego uwzględnia w/w czynniki. Zbyt duża, niezbilansowana ilość
azotu w glebie dostępna dla  buraków przez cały okres wegetacji powoduje nadmierny rozwój liści kosztem wzrostu korzeni, w którym jest mniej cukru a więcej tzw. melasotworów – szczególnie N α-aminowego. Powoduje to obniżenie jakości technologicznej buraków i zmniejsza ilość uzyskanego cukru do ,,worka”.

Dawka azotu zastosowana przed siewem buraków nie powinna przekraczać 100 kg N/ha, jeżeli z obliczeń wynika, że powinna być większa to różnicę należy wysiać najpóźniej w fazie 3-4 liści buraka. Nadmiar azotu mineralnego i potasu w glebie wiosną przyczynia się do obniżenia polowej zdolności wschodów i zwiększa wrażliwość siewek buraka na choroby  zgorzelowe. Należy pamiętać, że łączna dawka azotu i potasu przed siewem nie powinna przekraczać 160 kg N+K /ha.

Liz.pl, oprac.red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *