Jak dobrze uprawiać kukurydzę przeznaczoną na kiszonkę?

Uprawa kukurydzy na kiszonkę różni się od uprawianej z innego przeznaczenia, odmienne są również technologie zbiorów oraz ich przebieg. Kukurydza na kiszonkę powinna charakteryzować się dużą zawartością skrobi, przy jednoczesnej dużej masie zielonej.

Uprawa kukurydzy na kiszonkę różni się od uprawianej z innego przeznaczenia, odmienne są również technologie zbiorów oraz ich przebieg. Kukurydza na kiszonkę powinna charakteryzować się dużą zawartością skrobi, przy jednoczesnej dużej masie zielonej.

Uprawiana z myślą o podstawowej formie karmienia bydła oraz biogazowni kukurydze wymagają przestrzegania terminów i technik, niezbędnych dla otrzymania najlepszych plonów. Im większe plony, tym większe zyski.

Aby z ziaren kukurydzy otrzymać kiszonkę kukurydzy w optymalnej ilości, podczas siewu należy rozróżnić odpowiednią jej odmianę, zastosować prawidłową gęstość i termin siewu, a następnie dopasować odpowiednią dojrzałość zbioru i metodę zbioru. Nie bez znaczenia jest koncentracja oraz stanowisko w zmianowaniu.

Kukurydzę na kiszonkę można siać nawet w miejscu, gdzie dokonano zbioru zbóż ozimych. W zależności od Twoich oczekiwań i potrzeb, możesz zdecydować się na wysiew nasion odmiany wczesnej, średniowczesnej lub późnej.

Dla kukurydzy, idealnej na kiszonkę optymalnym terminem siewu jest pierwsza lub druga dekada maja. Im szybciej wysiana zostanie, tym większą gęstość wysiewu na m2 można zastosować.

  • dla kukurydzy, wysianej w wymienionym terminie może być to 11 do 13 ziaren/m2
  • odmiany średniopóźne 9-11 ziaren na m2
  • późne 8-10 ziaren na m2 powierzchni.

Kukurydza na kiszonkę siana jest w szeregach, gdzie szerokość międzyrzędzi to 0,7 do 0,8 m, a głębokość siewu 4-5 cm dla gleb zwięzłych i 8 cm dla gleb lżejszych. 

Jaka kukurydza na kiszonkę, czyli waga doboru ziaren

Odmiany wczesne oraz średniowczesne  kukurydzy na kiszonkę uprawiane są w podobny sposób do kukurydzy, uprawianej na ziarno. Należy siać je rzadko, a zbiorów dokonywać późno.

Wczesne odmiany kukurydzy zapewniają wysokoenergetyczne zbiory, przedkładające się na wysoką jakość podstawy paszowej dla bydła, co prowadzi do zwiększania zysków.

Kukurydza na kiszonkę z odmian późnych jest standardowo wysiewana na kiszonkę, sianych gęsto, gdzie zbiory dokonywane są w dojrzałości mlecznowoskowej do ciastowatej. Podczas siewu nasion na kukurydzę kiszonkową przeważająca ilość rolników skłania się ku nasionom serii dent.

Kiszonkę tradycyjna uprawia się wtedy, gdy nastawienie koncentruje się wokół dużego plonu średniej jakości. Waga dopasowania odmiany kukurydzy do jakości i ilości zbioru ma istotne znaczenie dla wartości odżywczej paszy dla bydła. Kukurydza na kiszonkę z odmian wczesnych jest dla zwierząt zdecydowanie wyższej jakości, choć standardem w wysiewie na kiszonkę są jednak odmiany średniopóźne i późne. 

Kiszenie kukurydzy-jak ważne są odpowiednie metody?

Zastosowanie nowoczesnych metod podczas kiszenia kukurydzy ma istotne znaczenie dla ilości oraz jakości plonu. Warto w tym miejscu wspomnieć o folii kiszonkarskiej Böck Blue 9. Ta nowoczesna folia na kiszonkę posiada aż 99% większą barierę tlenową od standardów DLG.

Praktycznie gazoszczelna folia, składająca się aż z dziewięciu różnych warstw powstała dzięki postępowi technologicznemu, aby wykazywać się ogromną elastycznością i wytrzymałością. Idealnie dopasowująca się i rozciągająca folia stanowi gwarancję stabilizacji procesu fermentacji, dzięki czemu powstawanie kiszonki z kukurydzy przebiega prawidłowo, niezależnie od warunków.

Folia kiszonkarska oszczędza ponad 60% czasu pracy i może zostać zastosowana w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet przy mrozie. Odporna na uszkodzenia i wpływ warunków zewnętrznych, jest niezwykle lekka i wygodna w zastosowaniu. Postęp sprawia, że folia do kiszenia kukurydzy stała się nowoczesnym narzędziem do otrzymania optymalnego plonu. Okrycia silosów folią sprawdzają się w przypadku każdej odmiany kukurydzy, stosowanych dla uzyskania podstawy paszy objętościowej dla bydła. 

Agro-Tech Junoszyn jest generalnym importerem na Polskę BÖCK Silosysteme !

Kiszonka z kukurydzy-kiedy zbiory?

Wraz z dojrzałością nasion następuje wzrost wartości paszowej. Im dojrzalsze ziarna do zbioru, tym mniejsza ich ilość będzie potrzebna do zastosowania. Czas zbiorów powinien zostać dokładnie wyznaczony, co w przypadku kukurydzy na kiszonkę ma o tyle ważne znaczenie, że ilość suchej masy w zielonce może wpływać na utrudnienie wyodrębnienia ziaren oraz ich rozdrobnienie.

Ziarna kukurydzy można zacząć zbierać w momencie, gdy zawartość suchej masy wynosi 30-35%. Ma ona wtedy zawartość mleczną, która najłatwiej poddaje się obróbce. Krótki i łatwy czas zbiorów wpływa na Twój zysk.

Im większa zawartość SM, tym wyższa jakość uzyskanej z niej paszy dla bydła, a jednocześnie tym trudniejszy zbiór i obróbka. Ziarna trudniej wyodrębnię, jednak pasza, powstająca z nich charakteryzuje się zdecydowanie wyższą jakością.

Zwierzęta cenią paszę wyższej jakości, lecz aby uzyskać tej klasy ziarna do zbioru, wymagana jest bardziej zaawansowana technologia uprawy kukurydzy, inne silosy oraz modulacja wzrostu ziaren.

  • Kukurydzę na kiszonkę według przyjętych standardów
  • zbiera się w trzeciej dekadzie września
  • lub w pierwszej dekadzie października.

Zbiorów nie należy przyspieszać, chyba że widoczne jest obsychanie liści oraz nasion kukurydzy, przeznaczonej na kiszonkę. Wysoka jakość oraz odpowiednio dobrany moment zbioru gwarantują opłacalność inwestycji. 

Kiszonka z kukurydzy to doskonały sposób na adaptację gruntu rolnego. Jej przeznaczenie sprawia, że uprawa jest opłacalna, natomiast znajomość specyfiki i nowoczesnych metod uprawy pozwalają uzyskać optymalne rezultaty.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich, nowoczesnych metod, wspomagających i optymalizujących proces kiszenia można uzyskać wyjątkowe rezultaty, wpływające na zwiększenie zysku z plonu. Wybierz odpowiedni rodzaj ziaren kukurydzy na kiszonkę oraz dostosuj ich wymagania do terminu i rodzaju wysiewu, aby w dogodnym czasie cieszyć się zbiorem obfitym i dorodnym.

Przekonaj się do zastosowania nowoczesnych metod, takich jak folia kiszonkarska, aby usprawnić prace i zwiększyć efektywność swoich działań. Nowoczesna folia sprawia, że Twoja efektywność wzrasta. Przed rozpoczęciem uprawy kukurydzy na kiszonkę odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz osiągnąć wysoka jakość zbioru, czy jego dużą ilość. 

AGRO-TECH JUNOSZYN SP. Z O. O.Junoszyn 1, 64-130 Rydzynatel: 735 983 686https://agrotech-junoszyn.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *