Jak będziemy wspominać Agro Show 2017?

Zakończyła się dziewiętnasta edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW. Organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych impreza odbyła się w dniach 22-25 września 2017 roku w Bednarach koło Poznania (gmina Pobiedziska). Możemy śmiało stwierdzić, że wydarzenie zakończyło się pełnym sukcesem. Na wystawie pojawiło się niemal 800 wystawców, których stoiska zajmujące łącznie powierzchnię 136 tys. m2 odwiedziło prawie 112 tysięcy osób. Frekwencja dopisała mimo niesprzyjającej pogody. Bez wątpienia AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie i prawdziwe święto branży!

 

ZOBACZ NASZĄ FOTOGALERIĘ

DOSKONAŁE WARUNKI WYSTAWIENNICZE, KOMPLEKSOWA OFERTA DLA BRANŻY ROLNICZEJ, NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

AGRO SHOW to każdego roku najbardziej oczekiwana impreza branżowa, postrzegana jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych, a także produktów    i usług dla rolnictwa. Wystawa organizowana jest przez PIGMiUR od 1999 roku. W tym roku podczas 4 dni rolnicy mogli zapoznać się z kompleksową ofertą niemal 800 wystawców z kraju i zagranicy. Ponadto mieli możliwość spotkania się bezpośrednio z przedstawicielami wszystkich liczących się instytucji oraz agencji związanych z branżą rolniczą. Spośród innych wystaw branżowych AGRO SHOW wyróżnia otwarta przestrzeń – 120 ha na terenie lotniska Bednary, która daje niemal nieograniczone możliwości prezentacji maszyn. Do dyspozycji wystawców ponownie oddaliśmy aż 136 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Maszyny i urządzenia rolnicze można było zobaczyć nie tylko na tradycyjnych stoiskach, ale również na pasie startowym i podczas pracy na polu. Nie zabrakło też oferty producentów nawozów, nasion i środków ochrony roślin, a także firm z sektora finansowego oraz wielu różnych branż związanych z rolnictwem. Dzięki temu odwiedzający mogli zapoznać się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa. Z naszych obserwacji wynika, że na przestrzeni lat AGRO SHOW dynamicznie się rozwinęło, stając się ważną platformą do poszerzania wiedzy, wymiany poglądów, kontaktów i doświadczeń. Wierzymy, że podczas tej imprezy każdy zwiedzający mógł znaleźć tutaj coś dla siebie i produktywnie spędzić czas.

POKAZY MASZYN NA STOISKACH, NA PASIE I W RINGU PODCZAS PRACY

W tym roku można było podziwiać najnowsze i najnowocześniejsze maszyny i urządzenia rolnicze nie tylko na stoiskach wystawców, na poletkach pokazowych czy na pasie startowym, ale też podczas pracy na wolnym powietrzu w ringu. Pokazy maszyn na żywo to od lat najbardziej oczekiwany i efektowny element Wystawy, cieszący się niezmiennie wysoką frekwencją. W dynamicznej akcji w ringu zobaczyliśmy opryskiwacze wraz z ciągnikami oraz ładowarki teleskopowe. Tak jak w latach poprzednich prezentacjom towarzyszył profesjonalny komentarz. Wszystkie pokazy zgromadziły tłumy rolników, którzy na własne oczy mogli przekonać się jak poszczególne maszyny sprawdzają się w polu. Ponadto mogli porównać osiągi techniczne zaprezentowanych maszyn i urządzeń oraz porozmawiać bezpośrednio z producentami i dealerami.

KONKURSY

Jako PIGMiUR od wielu lat kładziemy duży nacisk na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej. Podczas AGRO SHOW 2017 odbyły się finały organizowanych przez Izbę ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal”, „Młody Mechanik na Medal” i „Serwis na Medal”.

Mechanik na Medal – VI edycja

Uczestnikiem konkursu mogła zostać osoba pełnoletnia zatrudniona na podstawie umowy o pracę w zakładzie serwisowym maszyn rolniczych, wykonująca prace związane z naprawą maszyn rolniczych, a także przedsiębiorca prowadzący zakład serwisowy maszyn rolniczych.
O zwycięstwo w ostatecznej rozgrywce walczyło 5 mechaników, którzy okazali się najlepsi w eliminacjach on-line. Panowie zmierzyli się w bezpośredniej rywalizacji podczas etapu praktycznego, który miał miejsce 21 września 2017 roku w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Finał teoretyczny odbył się w Bednarach podczas AGRO SHOW.
Laureatami szóstej edycji konkursu „Mechanik na Medal” zostali:
I miejsce – ADAM BAWORSKI
II miejsce – DAWID ŻŁOBICKI
III miejsce – RADOSŁAW KACZMARSKI

Młody Mechanik na Medal – V edycja

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół rolniczych pragnących rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych. Młodzi mechanicy ze szkół z całej Polski mieli do wykonania zadania praktyczne oraz serię pytań teoretycznych. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie ambitnie walczyli o atrakcyjne nagrody. Dodatkowo przyznane zostały również nagrody dla szkół, których uczniowie zajęli 1, 2 lub 3 miejsce w konkursie.
Laureatami piątej edycji konkursu „Młody Mechanik na Medal” zostali:
I miejsce – ADAM KONTOWSKI – ZSR LUTUTÓW
II miejsce – KRZYSZTOF KAŁAT – ZSP1 GNIEZNO
III miejsce – ADAM WIŚNIEWSKI – ZSOiZ MOŃKI

Serwis na Medal – V edycja

Celem konkursu jest promocja usług serwisowych oraz podkreślenie ważnej roli, jaką obsługa serwisowa odgrywa w procesie eksploatacji maszyn. Konkurs skierowany jest do zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obsługi technicznej maszyn rolniczych i dysponujących do tego celu wydzielonymi i odpowiednio wyposażonymi stanowiskami. Rywalizacja w tym roku była bardzo emocjonująca.
Laureatami piątej edycji konkursu Serwis na Medal zostali:
I miejsce – RAIFFEISEN AGRO-TECHNIKA ze Śremu
II miejsce – POL-AGRA z Płońska
III miejsce – PERKOZ z Brodnicy

AŻ DWIE AGRO DEBATY

Tym razem w Bednarach odbyły się aż dwie Agro Debaty, zorganizowane wspólnie przez PIGMiUR                    i redakcję rolną TVP 1. Pierwsza debata odbyła się w sobotę 23 września pt.: „Modernizacja gospodarstw rolnych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stan i perspektywy dla rynku maszyn                i urządzeń rolniczych.” Uczestnikami dyskusji byli: przedstawiciel ARiMR – pan Sławomir Fabijański, przedstawiciel Wielkopolskiego ODR – pan Jarosław Cieśla, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. rolnictwa poseł pan Jan Krzysztof Ardanowski, pan Dariusz Porzuczek z firmy Wielton oraz pan Waldemar Kwiatkowski reprezentujący firmę doradczą Rolniczy Dom Polski. Dowiedzieliśmy się m.in. na jakim etapie jest nabór wniosków, ile podpisano umów, ile wypłacono środków, co w procedurze pozyskania środków sprawia najwięcej problemów rolnikom, jaki wpływ na rynek maszyn i urządzeń rolniczych ma pomoc z PROW 2014-2020, a także co rolnicy kupują najczęściej i jakie nowości szykują producenci. Druga debata pt. „System ubezpieczeń rolniczych – korzyści czy straty? Oczekiwania rolników i interesy firm ubezpieczeniowych” miała miejsce w niedzielę 24 września, a uczestniczyli w niej: pani Lucyna Grudzień-Kozaczka z Wielkopolskiego ODR, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych pan Wiktor Szmulewicz,  a także reprezentujący Polską Izbę Ubezpieczeń pan Andrzej Janc. Dyskusja toczyła się m.in. o ostatnich zmianach w systemie ubezpieczeń, jego skuteczności oraz propozycjach zmian na przyszłość. Całe Agro Debaty zostały sfilmowane i już wkrótce będzie można ją obejrzeć na stronie internetowej Izby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *