Jabłka to nie wszystko. Polski handel zagraniczny kryje wiele niespodzianek!

Jaki owoc jest hitem importowym w naszym kraju? Który produkt z Polski rozkochał w sobie Japończyków? Jakie polskie słodycze kupimy w Kanadzie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w najnowszym raporcie iKalkulator.pl. Serwis porównujący produkty finansowe przygotował kompleksowe omówienie danych związanych z polskim eksportem i importem.

Opracowanie powstało na podstawie danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Transportu oraz GUS, które zostały również zaprezentowane na interaktywnym wykresie podsumowującym wyniki w handlu zagranicznym między 2006 a 2017 rokiem.

Czego można dowiedzieć się z raportu?

1. Pochodzące z Polski produkty rolne i artykuły spożywcze od lat cieszą się popularnością na zagranicznych rynkach. W ubiegłym roku wartość eksportu przewyższyła import aż o 8,5 mld euro.
2. Jesteśmy potęgą w eksporcie drobiu – według KOWR w ubiegłym roku wpływy z jego eksportu wyniosły niemal 2 mld euro.
3. Polska jest także trzecim największym eksporterem wołowiny w Unii Europejskiej.
4. Co trzecia zjadana pieczarka pochodzi z Polski.
5. Powszechnie znanym faktem jest mocna pozycja Polski w produkcji jabłek. Choć w 2014 r. na krajowych sadowników padł w cień postaci rosyjskiego embarga, udało im się przetrwać kryzys – nie tylko wzmocnili eksport do krajów unijnych, ale również znaleźli nowe rynki zbytu, m.in. w Chinach czy Indiach.
6. Polskie słodycze można kupić w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy na Bliskim Wschodzie.
7. Zajmujemy 32. miejsce na świecie w eksporcie… bananów! W ubiegłym roku sprzedaliśmy ich blisko 60 tys. ton, choć żaden z nich nie wyrósł oczywiście nad Wisłą.
8. Polskim hitem są papierosy, których sprzedaż w ubiegłym wyniosła aż 2,6 mld euro wpływów – tyle samo co zsumowany handel pieczywem i wołowiną!

Publikacja iKalkulator.pl szczegółowo przygląda się branży spożywczej oraz przybliża firmy, które dziś śmiało można nazwać liderami polskiego eksportu.

Całość jest dostępna na blogu iKalkulator.pl:
https://www.ikalkulator.pl/blog/artykuly-rolno-spozywcze/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *