Innowacje łąkowo-pastwiskowe

Kolejny cykl szkoleń terenowych na łąkach za nami. Cieszy nas duże zainteresowanie szkoleniem, a także długie, merytoryczne dyskusje uczestników. MODR Oddział Siedlce już po raz czwarty szukał innowacyjnych rozwiązań problemów, które dotyczą  hodowców bydła. Na terenie gmin Zbuczyn, Olszanka i Grębków odbył się cykl szkoleń pn. „Innowacje łąkowo-pastwiskowe w trudnej drodze ekonomicznej po lepsze mleko i wołowinę”. Zagadnienie przybliżał uczestnikom prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz z Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.Bydlęta są duszą rolnictwa. Są dominującą grupą konsumentów runi łąkowo-pastwiskowej, dając najwyższej jakości surowce wykorzystywane i cenione w produkcji żywności we wszystkich zakątkach globu. Rolą rolnika jest zapewnienie jak najlepszej i najbardziej wartościowej paszy objętościowej, aby pozyskany surowiec był zdrowy, smaczny i bezpieczny dla konsumenta.

Prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz przedstawił rolnikom roślinność trwałych i polowych użytków zielonych usytuowanych w zróżnicowanych bonitacyjnie i wilgotnościowo warunkach glebowych. Szkolenie odbyło się na łąkach kośnych przed i po renowacji oraz na lucerniakach. Rolnicy pogłębiali wiedzę z zakresu trwałych użytków, rozpoznawania traw, doboru do danego siedliska, określając ich wartość pokarmową w stosunku do wydajności mlecznej krów czy produkcji bydła mięsnego w swoich gospodarstwach.

Wykładowca z wielką pasją i zamiłowaniem, w praktycznej i przystępnej formie przedstawił wyniki badań i innowacyjnych rozwiązań, których sam jest autorem. Obowiązkiem rolników prowadzących produkcję mleka lub bydła opasowego jest zarządzanie trwałymi użytkami zielonymi lub polowymi trawami, dlatego też muszą znać: trawy i ich wartość pokarmową, rolę traw w siedlisku (jakie trawy i w jaki sposób radzą sobie w siedlisku typowo łąkowym lub polowym), jak rośliny typu koniczyna czy lucerna radzą sobie w okresie braku wody lub jej nadmiaru. 

Podczas szkolenia, Bożena Głuchowska z MODR Oddział Siedlce, zachęcała do partnerstwa i współdziałania w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Przedstawiła możliwości, jakie stwarza przed rolnikami PROW 2014-2020 w zakresie wdrażania innowacji i rozwiązywania problemów mazowieckiej wsi dzięki najnowszym osiągnięciom nauki. W szkoleniu uczestniczył także Józef Jan Romańczuk – dyrektor MODR Oddział Siedlce. 

Operacja pn. „Innowacje łąkowo-pastwiskowe w trudnej drodze po lepsze mleko i wołowinę” miała na celu przedstawienie innowacji w rolnictwie, w produkcji żywności na obszarach wiejskich oraz podniesienie wiedzy w zakresie innowacyjności pasz objętościowych z traw i motylkowych drobnonasiennych, dotyczący zbiorowisk roślinnych – trwałych użytków zielonych i polowych użytków zielonych.

Pragnęliśmy także wskazać uczestnikom sposoby poprawy surowca z TUZ i możliwości zastosowania innowacyjnych mieszanek traw do renowacji trwałych użytków zielonych i zakładania lucerniaków, wykorzystując największy ich potencjał, uzyskując wzrost produkcji i wyższe dochody.

MODR, red.AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *