IMAS Agri: Wzrost cen trafnie przewidywany przez Polaków

W badaniu IMAS Agri Polacy trafnie wyrazili przekonanie, że ceny produktów rolnych w związku z obecną sytuacją w rolnictwie będą wzrastać. Zgodnie z danymi GUS, w czerwcu br. żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku.

Badanie IMAS Agri zostało przeprowadzone przed publikacją danych GUS, można więc powiedzieć, że Polacy trafnie przewidzieli podwyżki. Za bardzo prawdopodobne uznało je 41 proc. respondentów, 56 proc. uznało je za w mniejszym lub większym stopniu prawdopodobne, a tylko 3 proc. wykazało się optymizmem i nie przewidywało zwyżek cen na produkty rolne.  
Bardziej pesymistycznie patrzą na kształtowanie rynku cen kobiety oraz osoby po 45 roku życia. Zdaniem Elżbiety Więsław, badacza rynku w IMAS International: „To właśnie kobiety są odpowiedzialne w gospodarstwach domowych za zakup żywności, w tym produktów rolnych jak warzywa, owoce czy produkty zbożowe i dzięki temu, że na co dzień je obserwują, są w stanie wychwycić drobne nawet zmiany cen”.
Generalnie jednak, na wyniki badania IMAS Agri mogły wpłynąć obserwacje suszy, z którą walczyli i wciąż borykają się rolnicy, szczególnie w czerwcu tego roku, prawie w całej Polsce. Polacy mogą się spodziewać obniżenia ilości i jakości tegorocznych zbiorów, co może przełożyć się na realny wzrost cen. Dodatkowo, obserwowany i odczuwany wzrost cen paliw (średnio o 15 proc. w porównaniu do czerwca roku ubiegłego), mógł dodatkowo zaważyć na opinii 41 proc. Polaków przekonanych o spodziewanym wzroście cen.
Więcej raportów IMAS Agri można znaleźć na stronie imas.pl
O BADANIU

IMAS International (imas.pl) w dniach 20-27 czerwca 2018 roku przeprowadził sondaż IMAS Agri metodą ankiety internetowej CAWI, na kwoto-losowej próbie Polaków n=1011. Rozkład płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu (NUTS 2) zgodny z rozkładem populacji mieszkańców Polski w wieku od 25 do 64 lat. Badanie zostało przeprowadzone wśród osób zarejestrowanych w internetowych panelach IMAS OnLine oraz Ankiety Pro Bono.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *