Ile kukurydzy ziarnowej w UE?

W Polsce kukurydzy w tym roku uprawialiśmy z pewnością ponad milion hektarów, a zbiory na ziarno na półmetku. Jak sytuacja wygląda w całej Europie?

W pełni sezonu zbiorów kukurydzy nasiennej, branża nasienna reprezentowana przez  F.N.P.S.M.S. (Francuska Federacja Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo) przewiduje plony we Francji, ale również w całej U.E. na poziomie zbliżonym do zakładanego, pomimo pewnych anomalii, które wystąpiły w Europie Środkowej, takich jak susza i wysokie temperatury. O ile na Ukrainie zbiory zapowiadają się dobrze, w Rosji bez wątpienia będą one dalekie od założeń produkcyjnych.  Te 2 kraje, w których rośnie zapotrzebowanie na nasiona wysokiej jakości, są ważnym rynkiem zbytu dla nasion produkowanych w U.E.

Prognozy te nie wykluczają  możliwości  zrealizowania  założonego celu, jakim jest zrównoważenie stanu zapasów.

Sytuacja ta wynika z kilku czynników:
– Mniejszej powierzchni uprawy kukurydzy nasiennej (-40 % w ciągu 3 lat w całej  UE),
– Rekordowo wysokiego poziomu wycofanych najstarszych odmian
– Zmiany sytuacji na rynku, która powinna ustabilizować się w Europie Zachodniej po dwóch latach spadków, a pozostaje dalej dynamiczna w Europie Środkowej i Wschodniej.

Po 3 kolejnych latach niespotykanej dotąd redukcji powierzchni, przewidywany stan zapasów powinien doprowadzić do uzdrowienia sytuacji na rynku .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *