Husqvarna wspiera Mistrzostwa Polski Drwali

W najbliższą sobotę, 23 września w Koszęcinie odbędą się Mistrzostwa Polski Drwali. Podczas nich wyłoniony zostanie Mistrz Polski. Husqvarna Team reprezentować będą zawodnicy – Łukasz Schuetza, Adam Wawrzak i Paweł Wesołowski – trzech zdolnych i utytułowanych zawodników zmierzy się w 5 konkurencjach, w których najważniejsze są precyzja i ponadprzeciętna umiejętność pracy pilarką. Firma Husqvarna jest Partnerem tegorocznych zawodów.

Mistrzostwa Polski Drwali to zawody z wieloletnią tradycją. W tym roku odbędą się 23 września w Koszęcinie. Mistrzostwa rozgrywane są według regulaminu IALC (International Association Logging Championships). Podczas nich wyłaniany jest najlepszy polski drwal. Także i w tym roku zawodnicy Husqvarna Team znaleźli się w grupie drwali, którzy zakwalifikowali się do tegorocznych mistrzostw. Od lat Husqvarna szkoli i wspiera swoich zawodników. Konkurencje wymagają od uczestników wielu umiejętności: precyzji, szybkości, dokładności. Życzymy zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników! Cieszymy się także, że podczas mistrzostw odbędzie się prezentacja najnowszej pilarki Husqvarna 572 XP, która w połowie sierpnia miała swoją globalną premierę, natomiast w Polsce zaprezentowaliśmy ją na początku września podczas Targów Leśnych w Rogowie. Mamy nadzieję, że drwale skorzystają z okazji, aby przetestować i ocenić najnowszą maszyną, która powstała właśnie z myślą o nich – powiedziała Marta Winiarek Miętus, Rzecznik Prasowy Husqvarna. W tym roku Husqvarna Team reprezentować będą zdolni i utalentowani zawodnicy: Łukasz Schuetza, Adam Wawrzak, Paweł Wesołowski.

Niezawodna pomoc przy pracy dla profesjonalistów

Niecałe dwa tygodnie temu odbyła się polska premiera pilarki Husqvarna 572XP podczas Targów Leśnych w Rogowie, która otrzymała certyfikat za najlepszy produkt prezentowany podczas targów – nagroda: „Sowa z Rogowa”. Maszyna  jest przeznaczona dla profesjonalistów, na co dzień zajmujących się pielęgnacją terenów leśnych – drwali i arborystów. To nowoczesna, wyjątkowo wydajna, trwała maszyna, która została zaprojektowana zupełnie od podstaw. Była testowania na wielu kontynentach
i współtworzenia z najbardziej doświadczonymi drwalami na całym świecie. Każdy jej element został stworzony po to, aby sprostać najtrudniejszym warunkom pracy, niezależnie od rejonu świata i warunków atmosferycznych. Przede wszystkim pilarka Husqvarna 572XP posiada zwiększoną o 12% wydajność cięcia, w porównaniu do poprzednich modeli Husqvarna o pojemności 70 cm3 . Ulepszono stosunek mocy do wagi, co poprawia funkcjonalność maszyny. Dodatkowo została wyposażona w nowy łańcuch X-Cut C85. Dzięki niemu użytkownicy będą mieli jeszcze więcej satysfakcji z pracy daną maszyną. Podobnie jak w przypadku innych łańcuchów X-CUT SP33G, jest on ostry
i gotowy do użycia bezpośrednio po wyjęciu z pudełka, wstępnie rozciągnięty, bardzo trwały i posiada wyjątkową wydajność cięcia. Łańcuch będzie dostępny w sprzedaży już w 2018 roku.

Husqvarna Team na Mistrzostwach Polski Drwali

Łukasz Schuetza po raz pierwszy wystartował w Mistrzostwach Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych w 2014 roku. Zajmując 3 miejsce w kategorii „praca pilarką”, następnie zakwalifikował się do Mistrzostw Europy Szkół Leśnych we Włoszech. Tam stanął na podium w kategorii drużynowej. Swoją przygodę z Mistrzostwami Polski Drwali rozpoczął w 2014 roku, startując w zawodach w Koszęcinie.  Rok później również wystartował na zawodach w Rogowie. Od 2016 roku jest jednym z reprezentantów Husqvarna Team. Uczestniczył w Światowych Mistrzostwach Drwali w Wiśle. W 2016 zajął 1 miejsce w Mistrzostwach Studentów Drwali.

Adam Wawrzak to 26-letni zawodnik Husqvarna Team i absolwent Technikum Leśnego w Tucholi. Przygodę z zawodami drwali rozpoczął już w 2008 roku. Cztery lata później –
w 2012 roku – zdobył tytuł Mistrza Świata drwali juniorów w konkurencji „ścinka drzew” na Ukrainie. Wygrana jest częścią składową kilku czynników, w dużej mierze takich, na które drwal nie ma wpływu np. kierunek wiatru przy ścince, duże sęki w kłodach w miejscach zakładania rzazów, sęki w okółkach na okrzesywaniu itp. Poziom na tegorocznych Mistrzostwach Drwali jest bardzo wyrównany. Wystarczy bardzo mały błąd, żeby stracić szansę na podium, a nawet pierwszą dziesiątkę. Dam z siebie wszystko, aby godnie po raz kolejny reprezentować Husqvarna Team – dodaje Adam Wawrzak, zawodnik Husqvarna Team.

Paweł Wesołowski trzeci reprezentant Husqvarna Team. Na Mistrzostwa Polski zakwalifikował się na zawodach drwali w Komańczy w 2016 roku, gdzie zajął drugie miejsce. W zawodach drwali startuje już po raz ósmy. Na co dzień pracuje jako podleśniczy w Nadleśnictwie Tuchola.

Niełatwa rywalizacja w 5 konkurencjach

W tym roku zawodnicy zmierzą się w 5 konkurencjach. Każda z nich przygotowana jest w taki sposób, aby najwierniej oddawała codzienną pracę drwala:

Ścinka drzew
Kilkanaście metrów od drzewa zostaje umieszczony kołek. Zawodnik ma za zadanie obalić drzewo jak najbliżej kołka. Czas na wykonanie zadania to 5 min. Oceniana jest m.in. przez sędziów: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia oraz za odchylenie drzewa od palika.

Zmiana łańcucha
Zawodnik ma za zadanie przygotować w najkrótszym czasie pilarkę do pracy. Następuje całkowita zmiana łańcucha i prawidłowe nałożenie nowego, co wymaga odpowiedniego odkręcenia, przykręcenia odpowiednio różnych elementów pilarki oraz wyregulować napięcie łańcucha.

Złożona przerzynka kłód
W odpowiedni sposób zawodnik ma za zadanie odciąć krążki z kłody. Liczy się czas wykonania zadania, wielkość progu oraz odchylenie.

Przerzynka kombinowana
Zawodnik musi odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy niż 8 cm z dwóch kłód umocowanych skośnie. Liczy równomierna grubość krążków i prostopadłość cięcia do osi kłody.

Okrzesywanie
Z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny i dokładny sposób ‘usunąć’ zamocowane w kłodzie kilkadziesiąt gałęzi. Sędziowie poddadzą ocenie: dokładność oraz czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *