Historia maszyn zielonkowych CLAAS

Od supłacza do najnowocześniejszych przyczep wielozadaniowych.

Marka CLAAS już od blisko 100 lat zajmuje się produkcją maszyn do zbioru zielonek.

Warto się przyjrzeć, w jaki sposób wprowadzane na przestrzeni lat rozwiązania wpłynęły na komfort pracy operatorów maszyn zielonkowych marki CLAAS.

Rok 1921 to jedna z ważniejszych dat w historii CLAAS, ponieważ wtedy ręcznie wykonane supłacze do snopowiązałek zaczęły być produkowane seryjnie i stały się podzespołem większych maszyn montowanych w Harsewinkel w Niemczech. Najprawdopodobniej inspiracją do konstrukcji supłacza (mechanizmu wiążącego w wiązałce) była zasada działania maszyny do szycia. Igła maszyny przebija materiał i błyskawicznie tworzy małą pętelkę na przesuwających się tekstyliach. CLAAS opracował hak supłacza z częściowo ruchomą wargą górną. Dzięki temu wbudowanemu elementowi możliwe było wykorzystanie sznurka o dowolnej grubości i strukturze. Utrzymywał on słomę zawsze na miejscu. Właśnie dlatego ten wynalazek miał ogromne znaczenie ekonomiczne dla rolnictwa.

Ważne wydarzenie miało miejsce również w 1934 r. – ukończono wtedy pierwszą prasę kostkującą CLAAS PICK UP. Kolejny istotny krok nastąpił 31 lat później, w 1965 r., kiedy z zakładów w Bad Saulgau – dawnych zakładów Bautz – wyjechała pierwsza przyczepa samozaładowcza własnej konstrukcji.

W 1969 r. firma CLAAS przejęła zakłady, włącznie z portfolio produktów maszyn zielonkowych. Od tego czasu stale rozwijano i poszerzano program produkcji. Cztery lata później swoją premierę miał JAGUAR 60 SF – pierwsza samojezdna sieczkarnia CLAAS. Natomiast w 1976 r. z taśmy produkcyjnej wyjechała pierwsza prasa zwijająca o nazwie ROLLANT.

W latach 80. i 90 CLAAS wyznacza kierunki rozwoju pras. Na początku lat 80. został wprowadzony opatentowany system owijania siatką CLAAS ROLLATEX. W porównaniu z owijaniem sznurkiem ROLLATEX skracał czas oplotu o ok. 50 procent. Kolejnym znaczącym krokiem w rozwoju pras rolujących było wprowadzenie w 1986 r. pierwszej na świecie pracującej bez przerwy prasy zwijającej CLAAS ROLLANT RAPID 56, wyposażonej w komorę wstępną. Model ten eliminował konieczność zatrzymywania podczas wiązania balotów okrągłych. W 1988 r. powstała pierwsza duża prasa kostkująca marki QUADRANT. Sześć lat później na polach pojawiły się prasy zmiennokomorowe CLAAS VARIANT. Od początku wyróżniają się one wyjątkową technologią przepływu materiału – rotor wprowadza bele w ruch wraz z pasami komory prasującej. W 1996 r. CLAAS ROLLANT świętował wyprodukowanie 55 555 egzemplarzy pras stałokomorowych.

W przypadku przyczep na początku lat 80. XX w. dominował CLAAS SPRINT, który charakteryzował się bardzo dużą wydajnością przy zbiorze. Jednak zaprezentowany w 1998 r. QUANTUM wyznaczył całkiem nową skalę dla tego typu maszyn. Jako że ekonomika rolnictwa zależy w dużym stopniu od obciążenia maszyn, od 2007 r. CLAAS intensywnie pracował nad koncepcją przyczepy wielozadaniowej, którą można wykorzystywać przez cały rok. W 2009 r. swoją premierę miała przyczepa CARGOS 9000. Pięć lat później na rynku pojawiła się seria mniejszych CARGOS 8000 z wieloma nowymi rozwiązaniami. Równolegle do wprowadzenia przyczep do transportu sieczki CARGOS 700 na nowo opracowano również CARGOS 9000. CARGOS 8000 także otrzymał zupełnie nowe funkcjonalności. W ten sposób CARGOS stał się najnowocześniejszą przyczepą wielozadaniową na rynku.

Źródło: CLAAS

Opracowanie redakcyjne: Jolanta Malinowska-Kłos, AS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *