Hale namiotowe – 5 pytań do eksperta

Te optymalne rozwiązania z roku na rok stają się coraz popularniejszą alternatywą dla budynków murowanych. Czym są hale namiotowe? Co przyczynia się do ich sukcesu? Czy ich konstrukcja sprawia, że przetrwają w różnych warunkach pogodowych? Jaka jest ich trwałość? Pytania i wątpliwości rozwiewają Marcin Janowski, Export Sales Director oraz Łukasz Krzymieniecki, Specjalista ds. Sprzedaży w firmie Protan Elmark, która może pochwalić się setkami realizacji hal namiotowych w Polsce i na świecie.

Czym są hale namiotowe i jakie jest ich zastosowanie?

Hale namiotowe to trwałe obiekty, których poszycie dachowe stanowią najwyższej jakości materiały PCV. Ściany boczne takiej konstrukcji mogą być natomiast pokryte plandeką, blachą trapezową czy warstwową płytą izolacyjną według potrzeb i preferencji użytkownika. Najczęściej stosowane są w branży budowlanej, transportowej, spożywczej czy eventowej, jako hale magazynowe, przemysłowe, obiekty imprezowe, a także hale sportowe. Pozwalają między innymi na przygotowanie tymczasowego magazynu, zadaszenie przestrzeni produkcyjnej, organizację targów branżowych i imprez okolicznościowych.

Czy są odporne na niekorzystne warunki pogodowe?

Hale namiotowe wykonane z najwyższej jakości materiałów odznaczają się wytrzymałością
i odpornością na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, a ich użytkowanie wcale nie musi być mniej komfortowe niż budynków murowanych. Jeżeli są zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami oraz przeprowadzony został profesjonalny montaż, wtedy na pewno są stabilne i bezpieczne – zarówno w czasie upałów, silnych wiatrów, jak i ulewy czy śnieżycy. Hale namiotowe, z całorocznym przeznaczeniem do użytkowania, mogą posiadać wzmocnioną konstrukcję stalową lub aluminiową. Na terenie naszego kraju obiekty te występują (zgodnie z obowiązującymi normami) z obciążeniem śniegowym od 20kg/ m² do 120 kg/m², ale możliwe jest również przyjęcie wyższych obciążeń, jak na przykład 210kg/m², które obecnie stawiamy na Islandii czy nawet ponad 300kg/m² co spotyka się głównie na obszarze Skandynawii – dodaje Marcin Janowski, Export Sales Director. W okresie zimowym, dzięki odpowiedniemu kątowi nachylenia połaci dachu oraz zastosowaniu trwałych, prawidłowo zainstalowanych, wysokiej jakości materiałów PCV, nie ma ryzyka zawalenia dachu pod wpływem śniegu.

Czy ta inwestycja się opłaca?

Hale namiotowe mają wiele zalet. Jedną z nich są niskie koszty budowy – zwłaszcza w porównaniu do postawienia murowanego budynku. Łatwość i szybkość montażu wymaga mniejszych nakładów finansowych i przede wszystkim pozwala dużo szybciej zareagować na bardzo dynamicznie nieraz ewoluujące potrzeby przedsiębiorstwa.

Dużą zaletą jest także możliwość późniejszego przedłużania hali, rozdzielenia na kilka obiektów, dokupienia modułów, odsprzedania, przeniesienia jej w inne miejsce lub sfinansowania obiektu poprzez leasing.

Cena hali namiotowej zależy od wielu parametrów takich jak, parametry techniczne (szerokość, długość, wysokość okapu), rodzaj poszycia czy dodatkowe wyposażenie. Są to obiekty o wysokim stopniu indywidualizacji, szyte na miarę, dające klientowi przestrzeń do rozwoju. Nie warto godzić się więc na kompromisy, wynikające z ograniczeń technologicznych czy standaryzacji stosowanej przez niektóre podmioty – taki obiekt to inwestycja, która zwróci nam się szybko jeżeli będzie spełniała indywidualne potrzeby nasze lub naszego business planu.

Jakich pozwoleń wymagają?

Co istotne, wg polskiego prawa, halę namiotową można postawić tymczasowo w wybranym miejscu na okres aż 180dni (w tym zakresie jednak mogą wystąpić ograniczenia dotyczące zgłaszanej powierzchni). Po tym czasie potrzebne będzie nam pozwolenie na budowę, ale po pierwsze można się o nie ubiegać we wspomnianym półrocznym okresie, a po drugie, biorąc pod uwagę, że dla wiodących producentów okres produkcji hali wraz z jej montażem, kształtuje się przeważnie w zakresie 4-6 tygodni, mamy możliwość praktycznie natychmiastowej reakcji i dostosowania się do zmiennych warunków formalnych i rynkowych.

Jeżeli chcemy postawić halę na dłużej niż 180 dni, bez konieczności demontażu i ponownego montażu w pobliskim miejscu, jesteśmy zobligowani uzyskać pozwolenie na budowę. W tym wypadku wymagane będą m.in. projekt budowy i pozwolenia na użytkowanie. Czas na uzyskanie pozwolenia to 30 – 90 dni.

Czy halę namiotową można wynająć?

Można. Na rynku dostępna jest oferta wynajmu długo- i krótkoterminowego. Zawsze jednak warto dokładnie przemyśleć zakup hali, gdyż po zakończonym okresie najmu nie zostaje nam fizycznie praktycznie nic oprócz zrealizowanej usługi. Jeżeli więc budżet nie pozwala nam na zakup hali, możemy skorzystać z oferty leasingowej. Po pewnym czasie użytkowania halę możemy wykupić na korzystnych warunkach, a zainwestowane przez nas dotąd środki nie przepadają pomniejszając jednocześnie kwotę wykupu – to element decydujący o wyższości leasingu nad wynajmem. W przypadku leasingu możemy także skorzystać z odliczenia podatku VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *