Grupa Cedrob zainwestuje 100 milionów w budowę mroźni w Porcie Gdańskim

Wydarzeniem pierwszego dnia Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa było podpisanie przez Cedrob Porty Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. umowy przedwstępnej na budowę mroźni wysokiego składowania. To strategiczna inwestycja, na którą Grupa Cedrob, polski lider sektora mięsnego, przeznacza 100 milionów zł.

Dziś umowę przedwstępną w tej sprawie podpisały Cedrob Porty Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. W uroczystości uczestniczyli minister inwestycji, finansów i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
– Rozwój naszych portów, żeglugi morskiej i śródlądowej jest dla naszego rządu i państwa polskiego priorytetem – powiedział minister Jerzy Kwieciński. – I to jest absolutnie nieprzypadkowe, bo 80% towarów na świecie jest przewożonych drogą morską. Pomimo tego, że rozwijają się inne gałęzie transportu, ta proporcja się nie zmienia. Te kraje, które mają dobrze rozwinięty transport morski i śródlądowy, rozwijają się dobrze. Potwierdza to również historia naszych portów w ostatnich latach. Ten rozwój jest w tej chwili bardzo dynamiczny, odzyskujemy swoje miejsce na Bałtyku i nie tylko na Bałtyku, jeśli chodzi o siłę portów. W zeszłym roku przez polskie porty przewieziono 100 mln ton towarów –  coraz więcej przewozimy kontenerów, kreujemy większą wartość dodaną. Cieszy mnie, że zaczynamy mieć w polskich portach polskich inwestorów, takich jak Grupa Cedrob. Gratuluję odwagi inwestorowi, Grupie Cedrob. Właśnie o to nam chodzi, żeby polskie porty obsługiwały polskie firmy, polskich producentów. Jeszcze do niedawna najwięcej towarów do Polski trafiało przez port w Hamburgu. Cieszę się, że zmienia się ta perspektywa. I jestem przekonany, że ta inwestycja pozwoli Grupie Cedrob na dalszy rozwój na rynkach międzynarodowych.
Spółka Cedrob Porty wybuduje mroźnię na terenie należącym do Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Obiekt o pojemności ok. 30 tys. palet zlokalizowany będzie w pobliżu DCT Gdańsk S.A., który jest największym terminalem kontenerowym na Bałtyku i w relacjach euro-azjatyckich głównym hubem przeładunkowym dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii. Budżet przedsięwzięcia to minimum 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2021 roku.
– Ta inwestycja Grupy Cedrob jest szczególnie ważna, bo wchodzi duży, prywatny podmiot do Portu Gdańsk i deklaruje, będzie przeładowywał, eksportował gigantyczne ilości swoich towarów przez kilkanaście lat – stwierdził Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Do tej pory mieliśmy w polskich portach taką sytuację, że wchodziły tam podmioty zagraniczne albo żeby przeładowywać ładunki, albo żeby blokować rozwój. Jeśli popatrzycie Państwo na mapę i na historię świata, to tam, gdzie jest dostęp do morza, gdzie są porty, tam jest rozwój, postęp, cywilizacja. Dlatego tak ważne są inwestycje w rozwój infrastruktury portowej.

W nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej chłodni będzie składowane mięso przeznaczone na eksport. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni, podniesienie wydajności i uzyskanie wysokiej konkurencyjności. Wszystkie operacje na terenie chłodni będą wykonywane 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z możliwością załadunku i wyładunku dużej liczby kontenerów. Budowa własnej chłodni w Porcie Gdańsk usprawni transport mięsa do zagranicznych kontrahentów Grupy Cedrob i pozwoli  jeszcze bardziej zwiększyć produkcję. Ale inwestycja jest ważna dla całej branży spożywczej – docelowo chłodnia Cedrob Porty będzie obsługiwać także zewnętrznych producentów.
– Dorastaliśmy kilka lat do tego przedsięwzięcia, bo to nie jest zadanie łatwe – powiedział Andrzej Goździkowski, prezes zarządu Cedrob SA. – Kilka lat rozmów, kalkulacji, przyniosło efekt. Zachwyciłem się Portem Gdańsk, udało nam się uzyskać dobre warunki w negocjacjach. Nazwaliśmy naszą spółkę Cedrob Porty, w przyszłości – mam takie marzenie – że kolejną tego rodzaju inwestycję zbudujemy na Adriatyku w ramach Trójmorza. W przyszłym roku zaczynamy budowę, za dwa lata rozpoczniemy działalność składową i logistyczną. Uznaliśmy, że musimy mieć własną mroźnię, własną logistykę, żeby eksportować więcej i dalej. Mięso mrożone możemy wywozić poza rynki europejskie. Już dużo eksportujemy do RPA, niedawno podpisaliśmy bardzo korzystną umowę eksportową do krajów arabskich.
– Zyskaliśmy kolejnego silnego partnera, żeby rozwijać infrastrukturę przeładunkową – podsumował Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. – Dla nas to dodatkowa kotwica, argument dla armatorów, którzy wybierają nasz port. Widzimy wzrost wolumenu towarów spożywczych. Miejsca paletowe w rozbudowywanym terminalu kontenerowym DTC na pewno zostaną wykorzystane.
Eksport i inwestycje to dwa główne filary planu rozwojowego Grupy Cedrob. Krajowy potentat branży mięsnej z roku na rok zwiększa sprzedaż za granicę. Dziś produkty Grupy Cedrob dostępne są na ponad 60 rynkach, a łączne przychody z eksportu wyniosły w 2018 roku ponad 1 mld zł. Dynamiczny rozwój i rekordowe wyniki sprzedaży udało się uzyskać dzięki przemyślanej strategii inwestycyjnej. Tylko w zeszłym roku wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła 310 mln zł, a w ciągu ostatnich sześciu lat aż 884 mln zł.
Port Gdański to ważny międzynarodowy węzeł komunikacyjny. Gdański terminal DCT obsługuje największe statki kontenerowe i plasuje się na świecie w pierwszej trójce terminali pod względem liczby kontenerów przeładowywanych podczas zawinięcia oceanicznej jednostki do portu. Co roku Port Gdański SA poprawia swoje rekordy przeładunku: w I półroczu 2019 r. przeładowano w nim ponad 27 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 9% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2018.
***
Grupa Cedrob jest największym polskim producentem mięsa, liderem w produkcji drobiu i trzody chlewnej oraz uznanym producentem wędlin. Posiada 28-letnie doświadczenie w branży, które jest gwarancją wysokiej jakości produkcji. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii zrównoważonego rozwoju, firma jest dziś globalnym dostawcą żywności. Eksportuje swoje produkty na ponad 60 rynków na całym świecie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *