FURlab rozpocznie swoją działalność w Polsce

www.pzhipzf.pl

Paneuropejski HUB mający na celu promocję wykorzystywania naturalnego futra jako materiału w przemyśle modowym przygotowuje rozpoczęcie swojej działalności w Polsce. Pierwszą inicjatywą FUBlab był pokaz mody w Cannes zorganizowany przy okazji tegorocznego 70 Festiwalu Filmów Fabularnych.

Polska jest drugim największym w Europie zaraz po Danii producentem skór na futra. Roczna produkcja sięga 9 milionów skór, a w Polsce działa ponad 1100 ferm zwierząt futerkowych.

Według Banku Zachodniego WBK w 2015 r. branża wysłała za granicę wyroby o wartości blisko 1,7 mld zł. Dynamicznie rośnie także eksport artykułów ze skór.

„W tej chwili Polska ma ponad 14% udział w światowym rynku produkcji skór na futra, jednak prawie 100% krajowej produkcji jest przeznaczonych na eksport. Cieszymy się, że FURlab wkrótce rozpocznie oficjalną działalność w Polsce. Naturalne futra są wysokiej jakości materiałem i mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie będą coraz częściej wykorzystywane przez polskich projektantów mody” – mówi Kamil Chojnicki, Wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt futerkowych.
 
Obecnie trwa etap rekrutacji polskich projektantów, którzy dołączą do FURlab Polska, a co za tym idzie będą wykorzystywali w swoich kolekcjach naturalne futra. Dyrektorem Kreatywnym polskiego oddziału jest projektantka Dorota Goldpoint.

FURlab to nie jedyna inicjatywa związana z branżą futrzarską w Polsce, która w ostatnim czasie dotarła do Polski. Od 2017 roku polskie fermy zwierząt futerkowych stopniowo przystępują do programu certyfikacji hodowli WelFUR. Program ten został opracowany przez 7 europejskich uniwersytetów i ma na celu zapewnienie dobrostanu hodowanych zwierząt.

Od 2020 roku największe domy aukcyjne, poprzez które odbywa się handel skórami na futra nie będą akceptowały skór, które nie pochodzą z certyfikowanych hodowli. Futra oferowane polskim projektantom również będą pochodziły jedynie z certyfikowanych hodowli.

Oficjalne otwarcie polskiego oddziału FURlab planowane jest na przełom III/IV kwartału, wtedy zostaną też ogłoszone nazwiska polskich projektantów, którzy zdecydowali dołączyć się do tej inicjatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *