Finał konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”
Celem Konkursu była promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych.Udział w nimbrały osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS.
Konkurs przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Według danych przekazanych przez Oddziały Regionalne KRUS, do udziału w XVIedycji zgłoszono 1 087gospodarstw indywidualnych (o 66, tj. o6,5% więcej niż wroku ubiegłym). Większość stanowią gospodarstwa rolne o powierzchni 0-50 ha(było ich 824, tj. 77,5% ogółu zgłoszonych), wtym mieszany profil produkcji prowadzi 453gospodarstw, tj. 41,7%. Wfinale uczestniczyło: 10gospodarstw z produkcją roślinną, z czego w 3 uprawiano warzywa, aw1prowadzono produkcję sadowniczą;2 z hodowlą trzody chlewnej;2 z hodowlą drobiu;1z hodowlą bydła mięsnegoi1 z hodowlą owiec.Zgodnie z regulaminem Konkursu,Komisje Konkursowe sprawdziły:
organizację obejścia i podwórza gospodarstwa;
ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy;
stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych;
stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym;
warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich;
wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej;
przechowywanie środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych;
estetykęgospodarstw;
zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające nabezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.Gospodarstwa finalistów XVIOgólnokrajowego Konkursu BGR wizytowała i oceniła powołana przez Prezesa KRUS Centralna Komisja Konkursowa. Członkowie Komisji reprezentowaliKasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Radę Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Państwową Inspekcję Pracy, patronów medialnych isponsorów Konkursutj.dwutygodnika AGRO SERWIS,dwumiesięcznika Bez Pługa. Magazynu technologii bezorkowychi Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.W ocenie Komisji wszystkie finałowe gospodarstwa rolne wyróżniał:ład i porządek w obejściu, dobrze zaplanowane i utrzymane oraz oświetlone ciągi komunikacyjne, bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń, właściwiewyposażone w narzędzia warsztaty, dbałość i poszanowanie dlaśrodowiskanaturalnego.Większość ocenianych gospodarstw była przez lata budowana przezwielopokoleniowe rodziny. Centralna Komisja Konkursowa na posiedzeniu w dniu 01.08.2018roku wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju uznano gospodarstwo PaństwaAgaty iZbigniewa Przyjemskich z Kamieńczyc w województwieświętokrzyskim.Laureaci otrzymująnagrodę Prezesa KRUS –ciągnik rolniczyUrsus C-380o mocy 55 KW.Drugie miejsce i nagrodę pieniężną Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiprzyznano:Państwu Anecie i Radosławowi Bakajomz Wierzbicy wwojewództwie lubelskim.Trzeciego miejsca nie przyznano, natomiast wyróżnienia specjalne otrzymali:
za prowadzenie w trudnych warunkach geograficznych, w Tatrzańskim Parku Narodowym bezpiecznej hodowli owiec, kultywowanie tradycyjnej produkcji oscypków oraz dbałość i poszanowanie dziedzictwa regionu Państwo Maria i Stanisław Rychtarczykowie z Gronia w województwie małopolskim;
za stosowanie systemurolnictwa precyzyjnego wykorzystującego wysoko rozwinięte technologie nawigacyjne i informatyczne Państwo Gabriela i Krzysztof Stachowiczowie z Siedlec wwojewództwie dolnośląskim;
za dbałość o bezpieczne przechowywanie i stosowanie substancji niebezpiecznych Państwo Marzena iGrzegorz Czerwonkowie z Woli Pawłowskiej w województwie mazowieckim;
za wyposażenie i organizację warsztatu narzędziowego Państwo Sylwia, Andrzeji Paweł Janczyszynowiez Rożniątowa w województwie opolskim;
za aranżację siedliska gospodarstwauwzględniającą naturalne walory i zasoby środowiska PaństwoAndżela i Zygmunt Stępniowiez Kiczarowaw województwie zachodniopomorskim.Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracyza stosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracyw gospodarstwie rolnymprzyznano:
Państwu Sylwii i Mariuszowi Pawlakom z Poddębic w województwie kujawsko-pomorskim.Pozostali laureaci etapu centralnego otrzymują nagrody ufundowane przez organizatorówi fundatorówzaudział w finale Konkursu i stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy wgospodarstwie rolnym:
Państwo Ewelina i Jan Cisakowscy z Gołaszyna w województwielubuskim;
Państwo Wioletta i Adam Strachowie z Dańkowa w województwiełódzkim;
Państwo Natalia i Marcin Latałowiez Przerytego Boru w województwiepodkarpackim;
PaństwoUrszula i Bartłomiej Micunowie ze Starej Koloniiw województwiepodlaskim;
Pan Paweł Hazukaz Baninaw województwiepomorskim;
PaństwoMariola i Brunon Masny z Poręby w województwieśląskim;
PaństwoMarlena i Wojciech Wydorscyz Biskupca w województwiewarmińsko-mazurskim;
PaństwoIzabela i Roman Wojtkowiakowiez Czarnej Wsiw województwiewielkopolskim.Ponadto uczestnicy etapu centralnego Konkursu,właściciele 16 gospodarstw uczestniczących otrzymają:
grawertony okolicznościowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
zestawy odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej, ufundowane przez Głównego Inspektora Pracy;
zestawy odzieży ochronnej do wykonywania oprysków,ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin;
dyplomy od organizatorów;
roczne prenumeraty dwutygodnika AGRO SERWIS, dwumiesięcznika Bez Pługa. Magazynu technologii bezorkowych, miesięczników Agro Profil, Wieści RolniczeorazTygodnika Poradnika Rolniczego.Centralna Komisja Konkursowa postanowiła dodatkowo wyróżnić za wyjątkową dbałość o estetykę obejścia gospodarskiego i duży wkład pracy w tworzenie wspaniałych krajobrazów wiejskich Państwa:
Mariolę i Brunona Masnych z województwaśląskiego;
Wiolettę i Adama Strachów zwojewództwałódzkiego;
Urszulę i Bartłomieja Micunów z województwapodlaskiego;
Izabelę i Romana Wojtkowiaków z województwawielkopolskiego.Uroczysta gala konkursowa odbędzie się 21września br. podczas Międzynarodowych Targów AGROSHOWw Bednarachk. Poznania.Serdecznie zapraszamy laureatów Konkursu,ich rodziny i gości oraz fundatorów nagród. Udział w podsumowaniu dajemożliwość spotkania z właścicielami najbezpieczniejszych w2018roku gospodarstw i zakładów rolnych w kraju oraz wymianę poglądów o rozwiązaniach zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych.