Finał akcji Godzina dla Ziemi WWF – Kto zgasi światło dla Puszczy Karpackiej?

Finał tegorocznej akcji Godzina dla Ziemi WWF w Polsce uwieńczony zostanie głośnym biciem na alarm.  Wszystko po to by uratować serce Puszczy Karpackiej – dom ponad 300 letnich drzew i wyjątkowych zwierząt!

Punktualnie o godz. 12.00 dziesiątki bębniarzy razem z ambasadorami akcji będą bębnić i zachęcać mieszkańców Warszawy do podpisania petycji o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego. Finał akcji odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 marca na skwerze Hoovera w Warszawie.  Będzie to ostatnie z ośmiu miast, które w marcu odwiedzili Ambasadorzy, a zarazem mieszkańcy Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka.

Jednocześnie tego samego dnia o 20:30, jak co roku, na 60 minut na całym świecie zgasną słynne budowle, w Warszawie m.in. Pałac Kultury i Nauki.

Czym jest Serce Karpat?

Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę.  Fundacja WWF Polska kończy  tegoroczną edycję, największej ekologicznej akcji na świecie Godziny dla Ziemi WWF pod hasłem: „Ratujmy serce Karpat” finałowym happeningiem w Warszawie 24 marca o godz. 12.00 na Skwerze Hoovera. Wszystkie działania kampanii poświęcone są tematowi ochrony Puszczy Karpackiej. Ambasadorzy i za razem mieszkańcy Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka symbolicznie wyruszyli w Polskę i bili na alarm oraz przekonywali osobiście władze oraz mieszkańców miast: Krakowa, Łodzi, Lublina, Rzeszowa, Gdańska oraz  Słupska do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. To właśnie w Puszczy Karpackiej znajdują się jedne z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze, dlatego musimy zachować je dla przyszłych pokoleń i zagwarantować im prawną ochronę. Podpisy pod petycją o utworzenie Parku można składać na stronie SerceKarpat.pl. Zapraszamy mieszkańców Warszawy, aby na finał akcji przyszli z własnymi bębnami lub samodzielnie wykonanymi instrumentami, na których wspólnie będziemy bić na alarm dla Puszczy Karpackiej. Najciekawsze instrumenty zostaną nagrodzone przez Fundację WWF nagrodami niespodziankami.

Wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich.  Jest to już jeden z niewielu obszarów na Starym Kontynencie, gdzie człowiek może odpoczywać w pełnej harmonii z przyrodą. Puszcza Karpacka, skrywa swoje serce, czyli teren planowanego od wielu lat Turnickiego Parku Narodowego.

„Na obszarze planowanego Turnickiego Parku Narodowego zostało zlokalizowanych prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych – wiekowych jodeł, buków i jaworów, osiągających wiek nawet 300 lat. To jedyne z niewielu miejsc w Polsce, będące ostoją charyzmatycznych drapieżników takich jak: niedźwiedź, wilk, ryś i żbik. Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a tamtejsza przyroda jest degradowana i eksploatowana. Dlatego wzywamy do ochrony tego miejsca przez podpisywanie petycji na stronie SerceKarpat.pl” – mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska.

Na obszarze przyszłego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha).

Gasimy światła dla Puszczy

Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział blisko 200 państw na 7 kontynentach. W tym roku 24 marca na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej w ponad 70 miastach, które do tej pory oficjalnie zadeklarowały przyłacznie się do akcji.

Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: Wyłącz światło – włącz działanie planety, która daje nam, ludziom, życie. Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie. Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. Trzeba działać już dziś! Podpisz petycję na stronie SerceKarpat.pl

Godzina Dla Ziemi WWF – kto zgasi światło dla Puszczy?  Sprawdź czy jest tu twoje miasto…

    Będzin
    Białystok
    Bielsko-Biała
    Brzeg
    Chełmno
    Ciechanów
    Częstochowa
    Dąbrowa Górnicza
    Dobre Miasto
    Drawsko Pomorskie
    Dzierżoniów
    Elbląg
    Ełk
    Garwolin
    Gdynia
    Giżycko
    Gmina Błonie
    Gniezno
    Gorzów Wielkopolski
    Grodzisk Mazowiecki
    Grudziądz
    Inowrocław
    Jastrzębie-Zdrój
    Kalisz
    Konin
    Kołobrzeg
    Koszalin
    Kraków
    Legionowo
    Legnica
    Leszno
    Powiat Limanowski
    Lublin
    Luboń
    Łeba
    Łomża
    Mława
    Nowy Sącz
    Nowy Targ
    Olsztyn
    Oława
    Otwock
    Opole
    Gmina Ornontowice
    Piaseczno
    Płock
    Płońsk
    Płoty
    Podkowa Leśna
    Poznań
    Pruszcz Gdański
    Pruszków
    Przemyśl
    Racibórz
    Radom
    Rybnik
    Rzeszów
    Sanok
    Słupsk
    Sosnowiec
    Suwałki
    Szczecin
    Świebodzin
    Tomaszów Mazowiecki
    Toruń
    Ustka
    Wadowice
    Warszawa
    Wisła
    Włocławek
    Wolsztyn
    Wrocław
    Zamość
    Zgierz
    Zielona Góra
    Żyrardów
    Żywiec

 Więcej informacji na: SerceKarpat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *