FBP 3135 z systemem owijania folią zamiast siatki

W 2015 roku firma KUHN po raz pierwszy zaprezentowała przełomowy system dwuszpulowego owijania bel folią zamiast siatki w prasoowijarce i-BIO+. Dzisiaj, po dwóch latach wielu rolników na całym świecie może już podzielić się swoimi doświadczeniami i przedstawić realne korzyści jakie ten unikatowy system przyniósł w ich gospodarstwach.
Dzisiaj z dumą prezentuje kolejna maszynę, która może być wyposażona w to innowacyjne rozwiązanie – prasoowijarkę stałokomorową FBP 3135.

Koncepcja owijania opracowana przez firmę KUHN posiada wiele zalet z punktu widzenia redukcji kosztów, ochrony środowiska i łatwości obsługi.

Koncepcja KUHN: opatentowany* system owijania folią zamiast siatką oferowany przez firmę KUHN ogranicza zużycie folii o 30% w porównaniu z innymi tego typu rozwiązaniami na rynku, które wykorzystują szerokie rolki. Kluczem do uzyskania tak wysokich oszczędności jest zastosowanie dwóch standardowych rolek folii o szerokości 750 mm ze standardowym naciągiem. To rozwiązanie zwiększa również długość cyklu wymiany rolek nawet do 30%. Standardowe rolki folii są łatwiejsze w wymianie, ponieważ ich waga to ok. 27 kg w porównaniu z szerokimi rolkami, które ważą ponad 40 kg. Zarządzanie zapasami nigdy nie było tak łatwe, wystarczy tylko jeden rodzaj folii, którą trzeba kupić do związania bel i owijania w celu zakonserwowania kiszonki. Dwie rolki rozpoczynają owijanie w pozycji pionowej, tworząc dwa pasma folii, które są nakładane na cześć cylindryczną beli. Po uchwyceniu folii, aparat z folią przekręca się do pozycji poziomej, folia pokrywa belę na całej szerokości zaledwie po połowie obrotu stołu – o wiele szybciej w porównaniu do konwencjonalnej folii o szerokim płaszczu, co przynosi dodatkowe oszczędności na folii.

Aby uniknąć uszkodzenia folii i zapewnić idealne związanie beli, KUHN FBP 3135 ma specjalnie dostosowaną komorę prasowania i zespół przenoszenia beli. Przykładowo, ramiona ładujące zespołu przenoszenia beli są wyposażone w gładkie rolki, aby zapobiec uszkodzeniu folii podczas przenoszenia.

Maksymalizacja wydajności roboczej i ograniczenie przestojów dzięki standardowym funkcjom KUHN FBP 3135. Zespół podający posiada w pełni zautomatyzowaną funkcję odblokowywania rotora DEBLOCK z kabiny ciągnika. Wszystkie noże są automatycznie czyszczone po wykonaniu określonej ilości bel, który można ustawić za pośrednictwem terminala sterującego. Zmiana systemu wiązania z siatki na folię może być wykonana praktycznie bez zmiany rolek na maszynie, co ogranicza przestoje.

Idealne uszczelnienie beli dzięki współpracy systemu wiązania beli folią z dwoma innymi systemami owijania 3D i INTELLIWRAP. Dzięki zastosowaniu standardowych rolek folii i systemu 3D, folia jest nakładana tam, gdzie jest to najważniejsze, czyli również na krawędzie cylindrycznej powierzchni beli. Obie warstwy foli są mocno ze sobą sklejone, co zapewnia dużą szczelność. Po zakończeniu cyklu owijania 3D, bela jest w 80% pokryta folią, a konwencjonalny cykl owijania zapewnia pokrycie folią beli w 100%. Folia nałożona na cylindryczną powierzchnię beli dodatkowo poprawia wytrzymałość bel podczas przenoszenia, ponieważ zachowują one swój kształt nawet po długim okresie magazynowania. W zależności od lokalnych warunków polowych, rodzaju zbieranego materiału oraz zakładanego okresu przechowywania sianokiszonki, operator w łatwy sposób ustawia liczbę warstw folii (4, 5, 6, 7, 8, 9…) za pomocą przyjaznego oprogramowania maszyny. System IntelliWrap pozwala uzyskać ściśle owinięte bele o odpowiednim kształcie, co przekłada się na wyższą jakość kiszonki.

Komfort operatora i maksymalna kontrola pracy są zapewnione dzięki nowemu językowi obsługowemu użytkownika PROCESS VIEW w terminalu sterującym ISOBUS. Oprogramowanie wygodnie pokazuje różne procesy w maszynie, gdzie każdy oddzielny proces może być wstrzymany i ponownie uruchomiony w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *