EPPO obradowała w Gdańsku

Tegoroczne posiedzenie Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO) odbywa się w Gdańsku. Biorą w nim udział eksperci z 19 krajów członkowskich EPPO, przedstawiciel Komisji Europejskiej, a także obserwator z Ministerstwa Rolnictwa USA. Czterodniowym pracom Grupy przewodniczy Martin Ward – Dyrektor Generalny EPPO.

Europejsko-Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin (EPPO) jest regionalną organizacją odpowiedzialną za współpracę pomiędzy państwami europejskimi w celu ochrony roślin regionu europejskiego i śródziemnomorskiego, zgodnie z regulacjami Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin. Organizacja została założona w 1951 r., przez 15 krajów, a obecnie liczy 51 krajów członkowskich. Polska jest członkiem EPPO od 1958 roku. Sekretariat oraz główna siedziba EPPO zlokalizowana jest w Paryżu.

Opracowywane przez EPPO standardy i wytyczne dotyczące metod zapobiegania rozprzestrzeniania organizmów szkodliwych dla roślin, monitorowania ich występowania i zwalczania, wymagań kwarantannowych, metod inspekcji i badań laboratoryjnych materiału roślinnego pod kątem organizmów szkodliwych oraz produkcji materiału rozmnażanego wysokiej jakości, stanowią wzór rozwiązań i regulacji Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych działających w obszarze zdrowia roślin.

Podczas spotkania z dziennikarzami poruszony został temat ochrony roślin przed gatunkami inwazyjnymi, takimi jak niegdyś ambrozja, a dziś barszcz Sosnowskiego.

Do tego tematu odniósł się Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.


Wśród licznych projektów standardów EPPO omawianych w trakcie spotkania, szczególnie interesująca wydaje się propozycja działań na rzecz podnoszenia świadomości społecznej, w związku z zagrożeniem roślin przez najbardziej niebezpieczne szkodniki i choroby. Celem tego dokumentu jest wypracowanie najskuteczniejszych form współpracy krajowych służb ochrony roślin ze społeczeństwem w sytuacjach kryzysowych dla zdrowia roślin.

Jako gospodarz posiedzenia, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaprezentował uczestnikom warunki pracy inspektorów granicznych oraz stosowaną praktykę kontroli przesyłek towarów roślinnych, pochodzących spoza Unii Europejskiej. Wizyta techniczna odbyła się w terminalach kontenerowych portów w Gdyni i Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *