Dziękujemy ci, nauko!

Nagrody naukowe, ufundowane przez firmę Bayer: Nagroda Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Nagroda AgroBioTop Komitetu Biotechnologii PAN, zostały wręczone podczas telekonferencji, jaka odbyła się 3. grudnia. Równocześnie zainaugurowano kampanię #ThankYouScience (Dziękujemy ci nauko). W spotkaniu udział wzięło wielu ludzi nauki, w tym w szczególności prof. Janina Stępińska, prof. Maciej Żylicz, dr Maksymilian Opolski, dr Jarosław Pilch oraz prezes firmy Bayer Markus Baltzer i Antoine Bernet, szef działu Crop Science.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

– W tym roku nagrodę Nobla przyznano za odkrycie sprzed zaledwie 8 lat, za genetyczne nożyczki, mogące wyciąć dowolny fragment DNA. Dzięki temu, możemy z dowolnej komórki wyciąć dowolny fragment DNA. Uczymy się tej metody, ale pomoże to leczenie nowotworów i chorób genetycznych. Kluczowa jest wiara ludzi nauki w odkrycie, ciekawość, pasja i motywacja. Dzięki temu świat idzie do przodu – powiedział Markus Baltzer. – My kierujemy się mottem Science for better life, czyli Nauka dla lepszego życia. Dzisiaj chcielibyśmy więc podziękować naukowcom za wszystko co robią, pasję, zaangażowanie i misję.

Prof. Janina Stępińska przedstawiła tegorocznego zdobywcę nagrody prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dwudziestym laureatem został dr hab. Maksymilian Opolski. Nagrodę tę ufundowaną przez firmę Bayer, prezes Markus Baltzer wręczył mu wirtualnie, podczas konferencji online.

– Moi pacjenci to najczęściej osoby z najbardziej zaawansowaną postacią choroby wieńcowej, często z zamkniętymi przez wiele lat tętnicami. Tymi, które powinny doprowadzać krew do serca. Jedyną skuteczną formą pomocy im, zapewniającą trwałą i lepszą aktywność życia, jest otwarcie tej tętnicy drogą przezskórną, a więc mało inwazyjnym zabiegiem kardiologicznym – powiedział dr hab. Maksymilian Opolski.

Kwestia zdrowia – to jedna wartość, o którą upomniano się podczas konferencji. Druga – to epidemia głodu. Czy grozi nam, jako ludzkości? Jeśli będziemy gospodarować w sposób zrównoważony, oddalimy tę groźbę od nas i przyszłych pokoleń. Odkrycia naukowe w dziedzinie genetyki pozwalają zadbać zarówno o ilość jak i jakość plonów, w szczególności wolnych od chorób.

Nagroda Agrobiotop, ufundowana przez firmę Bayer, przyznawana jest przez Komitet Biotechnologii PAN, a tegorocznym laureatem jest dr Jarosław Pilch z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

– Celem prac było zidentyfikowanie genu odporności na raka ziemniaka – powiedział dr Jarosław Pilch. – Teraz chcemy wprowadzić go do nowych odmian ziemniaka, a w efekcie wyhodować odmiany odporne na wszystkie patotypy raka – podkreślił

– Ta choroba powoduje ogromne straty w naszych plonach, bo czasem połowa plantacji musi być wyłączona ze względu na infekcję, a to powoduje ogromne straty. Nie mamy też żadnego skutecznego środka ochrony roślin na to zakażenie. Jest to ogromny problem w rolnictwie. Dlatego to odkrycie jest tak ważne – podsumował prof. Maciej Żylicz, laudator.

AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *