Dubaj obiecującym kierunkiem dla polskiej żywności

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z prezesem Agencji ds. Rozwoju Inwestycji Dubaju Fahadem Al Gergawim. Celem spotkania było omówienie możliwości rozwoju współpracy gospodarczej polskich podmiotów z emirackimi partnerami. Spotkanie pozwoliło doprecyzować wspólne obszary zainteresowań oraz ukazało olbrzymi potencjał współpracy polsko-emirackiej.

− Dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją rozmów, przeprowadzonych kilka dni temu w Dubaju, z przedstawicielami rządu oraz biznesu. Cieszę się z tej misji handlowej w Polsce. Delegacja z Dubaju prowadzi już konkretne rozmowy handlowe z polskimi przedsiębiorcami – powiedział minister Ardanowski.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zainteresowane są importem polskiej żywności, a przede wszystkim polskich słodyczy. Minister zachęcał do importu wszystkich polskich produktów rolno-spożywczych, a także inwestowania w polski przemysł przetwórczy.

− Złożyłem, również przedstawicielom władz podczas wizyty w Dubaju oraz reprezentantom biznesu emirackiego, ofertę dotyczącą całego spektrum polskiej żywności. Polska oferuje nie tylko słodycze, lecz także znakomitej jakości produkty mleczne, owoce i warzywa, przetwory, soki, koncentraty, a także drób i wołowinę. Zachęcam inwestorów z ZEA do poszukiwania w Polsce partnerów i inwestowania w przetwórstwo rolno-spożywcze. Dzięki takiej współpracy można by przygotowywać produkty pod konkretne oczekiwania tamtego rynku, gusta i potrzeby konsumentów, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami prawnymi – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister podkreślił, że Targi Gulfood pokazały, że konsumenci tamtej części świata są zainteresowani produktami o wysokiej jakości, najlepiej ekologicznymi. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił także, że w Polsce utrzymujemy zasady halal – a tego oczekują kraje muzułmańskie. – To daje nam przewagę i szansę na tamtych rynkach. Bez tego sobie nie poradzimy. Jeżeli chcemy eksportować na tamte rynki, musi przestrzegać zasad halal – zaznaczył minister.

W ramach wizyty w Polsce delegacja z Dubaju przeprowadziła już rozmowy handlowe z Krajową Spółką Cukrową. W związku z tym w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o., jednej ze spółek zależnych KSC. S.A.

Minister podkreślił, że ZEA są nie tylko chłonnym rynkiem wewnętrznym, lecz także platformą reeksportową do prawie 2,5 mld ludzi na świecie. Zjednoczone Emiraty Arabskie są bramą do regionu, a produkty eksportowane na rynek emiracki trafiają również na rynki Półwyspu Arabskiego oraz Afryki Północnej.

– Rolą polityków, ministrów, jest budowanie dobrych relacji i otwieranie rynków zbytu. Z Emiratami relacje są bardzo dobre, reszta w rękach firm. Teraz relacje trzeba wypełnić dobrą współpracą handlową, tu już firmy muszą wykazać się aktywnością.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że zachęca przedsiębiorców do korzystania z możliwości jakie daje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz ministerstwo rolnictwa, czyli udziału w targach na specjalnie organizowanych stoiskach narodowych. – Rynek wewnętrzny jest nasycony, w Europie też wiele więcej nie sprzedamy, dlatego trzeba szukać nowych rynków. W szczególności Dubaj jest obiecującym kierunkiem. Polska jest tam bardzo dobrze odbierana, jako kraj stabilny i bezpieczny, atrakcyjny także w kontekście lokowania inwestycji – mówił minister.

Prezes Fahad Al Gergawi zachęcał polskie podmioty do pełniejszego wykorzystania możliwości stworzonych przez władze Dubaju dla podmiotów zagranicznych. Dubaj przyciąga inwestorów i firmy z całego świata, zainteresowane dalszym rozwojem działalności na światowych rynkach. Infrastruktura Dubaju, który jest trzecim co do wielkości portem lotniczym i dziewiątym portem morskim, odgrywa znaczącą rolę w rozwijaniu międzynarodowej współpracy biznesowej, wykorzystującej tę samą platformę współpracy, jaką zdaniem prezesa Al Gergawiego jest Dubaj.

Obie strony przyznały, że polskie produkty rolno-spożywcze charakteryzują się doskonałą jakością oraz przystępną ceną. Strona emiracka podkreśliła, że zainteresowana jest ustanowieniem bezpośrednich kontaktów z partnerami polskimi z pominięciem dużych, międzynarodowych pośredników. To doskonała informacja dla polskich eksporterów artykułów rolno-spożywczych, którzy będą mogli zaistnieć na rynku ZEA pod własną marką.

 

 

MRiRW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *