Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie

Tradycyjnie, u progu lata, w dniach 24 i 25 czerwca, odbyły się Dni z Doradztwem Rolniczym oraz XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, które zostały zorganizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

W wydarzeniach tych uczestniczyli minister Krzysztof Jurgiel oraz sekretarz stanu Jacek Bogucki.

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie tego typu wystaw w rozwoju rolnictwa oraz promowaniu regionu.

W uznaniu osiągnięć oraz zasług wręczono odznaczenia honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Wraz z Dyrektorem PODR w Szepietowie Adamem Niebrzydowskim, szef resortu zwiedził tereny wystawowe, gdzie mógł zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w rolnictwie.

Targi w Szepietowie to jedna z największych w Polsce wystaw maszyn, sprzętu, urządzeń i środków do produkcji rolniczej. Są to targi wielu branż rolniczych: wyposażenia budynków inwentarskich, maszyn i urządzeń do produkcji rolniczej, pasz i dodatków paszowych, genetyki, nawozów, środków czystości i środków ochrony roślin, sprzętu ogrodniczego, a także wielu usług niezbędnych w rolnictwie.

Odwiedzający targi rolnicy mogli skorzystać z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, zasad integrowanej ochrony roślin, ekonomiki produkcji, przedsiębiorczości, ekologii i agroturystyki. Informacji i wyjaśnień udzielali także pracownicy ministerstwa w specjalnym punkcie informacyjno-promocyjnym.

W wystawie zwierząt hodowlanych uczestniczyło 139 hodowców, którzy zaprezentowali około 1000 sztuk zwierząt hodowlanych. Są to najwyższej klasy zwierzęta, wyhodowane w kraju z wykorzystaniem najlepszej genetyki własnej i światowej. Spośród nich komisja oceniająca wybrała czempiony i superczempiony.

Dwudniowej imprezie w Szepietowie towarzyszyły także wykłady i seminaria oraz różnego rodzaju pokazy.

Po raz pierwszy odbył się konkurs na najsmaczniejszy produkt regionalny Szepietowo 2017 „Promocja produktów lokalnych i regionalnych z możliwością degustacji. Ciekawym punktem wystawy było zwiedzanie pól doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Fachowcy z PODR udzielali porad i prezentowali przeprowadzane na polach doświadczenia.

Kilka dni przed wystawą wystartowała kolejna edycja Podlaskiej Szkoły Młodych Hodowców. Młodzież  Podlaskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego i Zachodniopomorskiego Koła Młodych Hodowców uczyła się sztuki fitterskiej. Praktyczne umiejętności mogła ona zaprezentować w trakcie niedzielnych pokazów, podczas których sędziowie wyłonili laureatów. Stałym punktem programu był konkurs dla najmłodszych hodowców, w czasie którego dzieci mogły pochwalić się swoimi „pupilami”.

Za włożony trud przygotowania się do pokazu minister Krzysztof Jurgiel osobiście wręczył nagrody.

MRiRW, fot. MRiRW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *