Da się przewidzieć suszę?

Rozmowa o suszy w tym roku brzmi jak ponury żart, ale statystyczny co trzeci rok jest u nas posuszny. Ponieważ były dwa mokre, to statystycznie przyszły powinien być suchy. Dodatkowo, cała Europa południowa cierpi suszę od wielu lat, więc tegoroczny nadmiar wody powinniśmy potraktować po trochu jako zapas na najbliższych kilka sezonów.

Mimo wszystko gospodarowanie w warunkach suszy jest wyzwaniem, szczególnie gdy uwzględnimy suche okresy w okresach krytycznych rozwoju konkretnych roślin. Wówczas już nieoptymalny rozkład opadów – a to zdarza się w naszym kraju często – może wywołać skutki porównywalne z regularną posuchą. Jak więc zarządzać tym ryzykiem? Czy da się to obliczyć i przygotować zawczasu?

Firma Limagrain opracowała specjalną aplikację, która w zależności od FAO, stanowiska, lokalizacji pola itp, potrafi obliczyć i wyrazić w procentach ryzyko suszy. Program bierze pod uwagę wiele zmiennych, takich jak np. elementy agrotechniki i nawożenia, które możemy zmieniać, aby zorientować się, że np. inaczej dobierając płodozmian, zabiegi i nawożenie jesteśmy w stanie zmniejszyć lub zwiększyć naturalne ryzyko na naszym konkretnym polu.

Aplikacja jest dostępna u przedstawicieli firmy Limagrain i nie będzie publikowana.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ na której pokazaliśmy jak wygląda!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *